Šarapatka: U Debrecénu se bojuje za Prahu…

08.10.2015 8:32 | Zprávy

Armáda ČR bude pomáhat střežit Schengen. Do Maďarska pošleme více než 25 vojáků s pěti nákladními vozy, vrtnou soustavou na budování plotu a polními kuchyněmi, prohlásil premiér Sobotka.

Šarapatka: U Debrecénu se bojuje za Prahu…
Foto: archiv M. Šarapatka
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka, Ph.D.

Na tiskové konferenci po návštěvě generálního štábu se premiér Bohuslav Sobotka pochlubil, že do Maďarska ČR pošle více než 25 původně schválených vojáků. O konkrétních počtech budou ve čtvrtek jednat ministři vnitra visegrádské čtyřky. Premiér Sobotka také navrhuje, aby se na pomoci podílelo i Slovensko  a Polsko.

Se vší úctou, to má být nějaká reálná pomoc v situaci, kdy se přes  maďarskou hranici valí denně tisíce a desetitisíce uprchlíků? To si náš podíl na ochraně schengenského prostoru, pane premiére, představujete opravdu příliš jednoduše.  Vždyť madarské hranice jsou díky Schengenu  i našimi hranicemi a ty bychom pouhými 25 vojáky asi neobsazovali.

Je současně faktem, že ochranu společné hranice nebere na lehkou váhu pouze náš premiér Sobotka. Dohodou o společném schengenském  prostoru bez vnitřních hranic na sebe jednotlivé státy převzaly zodpovědnost za jeho fungování. Hraniční státy, Řecko, Itálie, Francie nebo Malta a další vzaly na svá bedra povinnost společné hranice chránit. Jak se této povinnosti zhostily, vidíme na současném přílivu stovek tisíc ilegálních přistěhovalců do Evropy. Ti přicházejí do Evropy  bez toho, aby byli na vnější evropské hranici jakkoli  prověřováni, evidováni, případně registrováni jako opravnění žadatelé o azyl v některé evropské zemi, jak to schengenská dohoda požaduje.

Na druhé straně vnitroevropské státy a zodpovědní  bruselští úředníci by měli mít nejvyšší zájem hraniční státy Schengenu co nejvíce v jejich důležité roli podporovat. Finančně, materiálně, v případě potřeby i vlastními ozbrojenými složkami. Dle informací z Evropské komise posílá Brusel na podporu ochrany vnějších hranic Řecku I Itálii rovným dílem po 120 milionech EUR ročně. Nemám o schopnostech řeckého válečného loďstva přehnané iluze, ale ochránit skoro  tři tisíce řeckých ostrovů  za částku 120 milionů EUR opravdu asi možné není.

Takže ano, maďarské a jiné vnější hranice Schengenu jsou i našimi hranicemi. Je proto také naší povinností je pomoci chránit. Určitě ale s větším nasazením než dvaceti pěti vojáky a pěti polními kuchyněmi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

22:01 Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem