Schubert (Soukromníci): Živnostníci versus zaměstnanci. Hrozí třídní nenávist?

13.03.2023 11:33 | Ze sítí

Komentář na veřejném facebookovém profilu Strany soukromníků k návrhu na zvýšení odvodů živnostníků na zdravotní a sociální pojištění

Schubert (Soukromníci): Živnostníci versus zaměstnanci. Hrozí třídní nenávist?
Foto: Soukromníci
Popisek: STRANA SOUKROMNÍKŮ ČESKÉ REPUBLIKY

Mýtem se již stalo tvrzení, že živnostníci tedy OSVČ odvádějí státu na pojistných odvodech méně než zaměstnanci. Existují politické strany i zájmové skupiny jako odbory, které mají za cíl tzv. sjednocení odvodového zatížení živnostníků a zaměstnanců (rozuměj zvýšení odvodů živnostníků na zdravotní a sociální pojištění nejlépe na úroveň danou součtem odvodů, které odvádí zaměstnanec a odvodů ve dvojnásobné výši, které za něj odvádí zaměstnavatel – tzv. parafiskál ve výši 34% z hrubé mzdy).

Dokonce i odborníci i fundovaní redaktoři převzali tento mýtus a recitují zprávu institutu IDEA při CERGE-EI. Viz HN z 8. 10. 2022, red. Barbora Strnadová v článku " Živnostníci odvádějí méně než zaměstnanci: o čtvr- tinu"; viz red. Macháček v článku " Proč je třeba nekašlat na venkov" v HN ze 14. 8. 2022 tvrdí "To, že je u nás zdanění živnostníků proti zaměstnancům příliš zvýhodněné, není extrémní levicový názor pana Mládka, ale vadilo to i bývalému ministru financí Kalouskovi a kritizuje to i OECD". Všechna tato tvrzení postrádají relevantní informace, nezbytné pro skutečně objektivní posouzení.

Shrnout by se daly do tří hesel:

  1. Rozdílné výchozí podmínky u obou typů zajišťování příjmů (závislá práce x OSVČ)
  2. OSVČ nemá zaměstnavatele, který by odvedl za ni tzv. parafiskál, tj. 34 % odvodů na sociální a zdravotní pojistné nad hrubou mzdu-hrubý zisk
  3. Celospolečenský konsenzus, že živnostník použije 50 % z hrubého zisku pro osobní spotřebu (ekvivalent mzdy zaměstnance – vyměřovací základ pro výpočet pojistných odvodů)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Kritizujete přístup vlády k drogám

Zajímalo by mě, jak se díváte na to, jak stát toleruje alkohol, to je přeci taky droga a snadno dostupná. A v součtu je podle mě víc alkoholiků než drogově závislých a nikdo to neřeší. V TV dokonce běží reklamy na alkohol. To vám nevadí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Dezinformacím věří v Česku pětina lidí

23:08 Zelení: Dezinformacím věří v Česku pětina lidí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k průzkumu úspěšnosti dezinformací ve veřejném prosto…