Seďa (ČSSD): Nebát se a nekrást

18.01.2018 4:33 | Zprávy

Motto prvního československého prezidenta jsem si vypůjčil, abych poukázal na současný stav morálky naší politiky. Pokud občané nebudou aktivní a nepřevezmou roli objektivního pozorovatele i aktivisty, pak naši společnost nikam pozitivně neposuneme.

Seďa (ČSSD): Nebát se a nekrást
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Nebát se a nekrást, toť oblíbené motto našeho prvního prezidenta T.G.Masaryka. Připomínám jej proto, že letos naše země oslaví sté výročí založení a přesto, že zde máme od listopadu 1989 demokracii, podpora politiky a politiků není valná. Rozumím tomu, že se vždy a za každého režimu najdou lidé nespokojení, životní kverulanti či notoričtí stěžovatelé. To ovšem je toliko malá menšina z těch, kteří jsou v současné době nespokojeni a tudíž vždy podpoří někoho či něco, co jim slíbí udělat konečně pořádek. Říká se, sliby chyby či slibem nezarmoutíš. Ale povětšinou to ovšem dopadne jako vždycky a tím se naše společnost dostává do spirály stálé naštvanosti. A to přesto, že se drtivé většině občanů žije lépe, než tomu bylo za bývalé politické reprezentace či bývalé vlády.

Řada nespokojených voličů oprávněně připomíná zlodějiny zlaté doby Klausova zhasnutí při privatizaci a transformaci české ekonomiky. Tam se ono zmiňované heslo zkrátilo na nebát se a krást. A doposud se vine naší společností jako černá niť řada neobjasněných kauz, které jsou často zneužívány politickými oponenty. Přitom tohle jde spíše k tíži orgánů činných v trestním řízení a nezávislé justici. Ale do politického boje se hodí jakákoliv špinavost. Proto je třeba rozlišovat osobní odpovědnost pro ten který konkrétní případ. A tuto odpovědnost vyžadovat a nikoliv kauzy zametat pod koberec. Prostě pro soudržnost jakékoliv společnosti je důležitý pocit spravedlnosti a vymahatelnosti práva. A to u nás často neplatí.

Když člověk sleduje on-line politické události, které se seběhly po volbách, musí mít značné vědomosti o zákulisní politice, aby se v tomto mumraji vyznal. Nedůvěra menšinové vlády se dala očekávat, však také uspíšení jejího vzniku bylo v zájmu jak současného předsedu vlády, tak pana prezidenta Zemana. Přece nemohli připustit, aby tady vládla nechtěná Sobotkova vláda. To, že z jednání nejednání o této vládě bolí občana oči i uši je nabíledni. Ale stačí cílená mediální masáž, aby se skutečný cíl kamufloval a aby v očích veřejnosti drželi Černého Petra nikoliv tvůrci tohoto divadla, ale pouze předem určení stážisté.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Jsem nominovaná do parlamentních „Oskarů“

9:04 Nerudová (STAN): Jsem nominovaná do parlamentních „Oskarů“

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ocenění z EP.