Seďa (ČSSD): Proč jsem podal pozměňující návrhy k zákonu o vinohradnictví a vinařství

19.09.2016 14:05 | Zprávy

Návrh zákona o vinohradnictví a vinařství přináší řadu pozitivních opatření. Nicméně i v tomto zákoně se objevily řada diskriminačních opatření pro malé a střední vinaře a zejména pro drobné prodejce sudového vína.

Seďa (ČSSD): Proč jsem podal pozměňující návrhy k zákonu o vinohradnictví a vinařství
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Novela zákona č.321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství, sněmovní tisk 712, reaguje na požadavky Evropské unie a na snahu bojovat proti nelegálnímu dovozu a prodeji nekvalitního vína. S tím je třeba souhlasit, protože ochrana konečného spotřebitele je důležitá. Nicméně návrh zákona má několik úskalí a nejasností. Především proto, že navrhované zpřísnění regulace se má týkat pouze prodeje sudového vína a nikoliv prodeje všech vín. Skutečným výsledkem bude růst cen vína na českém trhu, omezení jeho dostupnosti pro konečného spotřebitele a likvidace části výrobců a prodejců vína sudového.

Velkým otazníkem bylo i legislativní projednávání návrhu zákona a to několikrát, přičemž poslední verze neprošla oponenturou v Legislativní radě vlády. Zřejmě proto, že řada opatření odporuje platné legislativě EU, návrh má řadu systémových chyb či zavádí zbytečná administrativní opatření pro malé a střední vinaře a prodejce, zejména ve vinárnách. Protože není pravdou, že sudová vína, která mají nově podléhat na rozdíl od lahvových vín regulaci, jsou častěji falšována. Pokud novela zákona zavádí pro prodejce sudového vína také statut výrobce vína, pak je zřejmé zvýšení administrativy a tím i nákladů. Přitom platná legislativa EU dává možnost jednoduché evidence prostřednictvím průvodních dokladů.

Ano, jistě existují dovozci a prodejci nekvalitních či nezdaněných vín, ale pro tyto případy existují již dnes kontroly. Od celní správy, finančních a živnostenských úřadů,, přes Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci či Českou obchodní inspekci. A chystá se elektronická evidence tržeb, která má zamezit s podvody s DPH a krácením tržeb. Z těchto všech informací je zřejmé, že návrh jde na ruku velkým podnikatelům ve vinařství a naopak ty malé a střední vinaře se snaží omezit.

Protože návrh zákona zejména postihne konečné spotřebitele a má negativní dopady na zaměstnanost, podal jsem několik pozměňujících návrhů, které tyto problémy řeší.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Pššt, to se nesmí říkat!

8:19 Rajchl (PRO): Pššt, to se nesmí říkat!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k povýšení vztahů Číny se Slovenskem na strategické p…