Summit v Londýně, přes všechny mediální výstupy, ukázal, že pokud chce zajistit Evropa svoji obranyschopnost i bez USA, pouhé zvyšování obranných rozpočtů stačit nebude. Pokud reálně zhodnotíme současné výdaje na obranu evropských členských států NATO, pak 450 miliard dolarů není tak málo v porovnání s výdaji RF, které činí 129 miliard USD. Problém ovšem je, co se za tyto peníze vlastně pořídí a jaké obranné schopnosti se za tyto částky docílí.
Pokud by Evropa chtěla nahradit americké kapacity, pak by potřebovala zvýšit obranné rozpočty na 3,5 % HDP, a to každoročně. Poslední informace z EK hovoří o potřebě 800 miliard EUR na zvýšení zbrojení v EU, což jsou obrovské peníze. To ovšem neznamená, že pouze zvyšování peněz, zajistí zvýšení obranyschopnosti. Z analýz vyplývá potřeba zvýšit počet vojáků o 300 tisíc, což by sice na počet obyvatel Evropy neměl být problém. Ale připomeňme si situaci v české armádě, kde nemáme ani dnes zajištěné počty, o záložácích ani nemluvě. Daleko problematičtější je nákup výstroje, výzbroje a nové techniky, jelikož evropské kapacity zbrojní výroby jsou omezené. A když všichni budou nakupovat, pak se prodlouží ceny dodání a zvýší se cena za vojenské akvizice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV