Seďa (SOCDEM): Krátké zastavení nad 35 lety svobody a demokracie

19.11.2024 15:14 | Monitoring

Slyšel jsem rozličná hodnocení 35 let od sametové revoluce. Přesto si dovolím jedno krátké zamyšlení také. Zejména proto, že bychom se měli z předchozího vývoje naší země poučit a chyby neopakovat. Pan prezident má pravdu v tom, že těch uplynulých 35 let od sametové revoluce předurčilo současný stav svobody a demokracie v naší zemi. A je jen na nás, jak bude budování a rozvoj České republiky v budoucnu pokračovat.

Seďa (SOCDEM): Krátké zastavení nad 35 lety svobody a demokracie
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Současná vláda hovoří o přelomových volbách v příštím roce a neustále varuje před maďarským a slovenským vývojem. Přitom zapomínají, že vlády u našich spojenců v EU a v NATO vznikly na základě přání většiny občanů a výsledků demokratických voleb. Takže bych si velmi dával pozor na ty, kteří se neustále ohánějí demokracií a svobodou a přitom podnikají reálné kroky k jejímu omezování či oklešťování z důvodu jednoho správného názoru. Prostě elitářská politika.

Obávám se, že se dnes současná vládní koalice bojí obyčejných lidí a stále spoléhá na rozdělení společnosti. A to nejen na rozdělení politické, generační, ale i regionální. Souvislost dneška s lacinou politikou populismu a negace si dnes mnozí nechtějí připustit.

Přitom platí, že nejslabším článkem EU i ČR jsou politici. Politici, kteří nechtějí opustit nereálné cíle, a zejména nechtějí opustit neoliberalismus. Prostě proto, že mají „svoji“ pravdu a nechtějí vidět aktuální problémy ekonomiky, jejichž důsledkem je pokles konkurenceschopnosti a jejíž pokles má negativní vliv na životní úroveň drtivé většiny občanů.

Pokud hodnotíme uplynulých 35 let od listopadových událostí 1989, pak najdeme mnoho pozitivního. To ovšem neznamená, že neexistují problémy, které demokracie přinesla. Neustálé rozvírání pomyslných nůžek mezi velmi bohatými a zbytkem národa, kdy se privatizují zisky a socializují ztráty. Oklešťování kvality a dostupnosti veřejných služeb, nespravedlivé rozdělování národního bohatství prostřednictvím špatně nastaveného daňového systému, finanční nedostupnost bydlení či obrovské rozdíly mezi regiony, městy a venkovem odhalují pozadí zejména pravicového pohledu na vývoj společnosti a na současné priority její politiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Fico je asi jen odporná, zapšklá a zkorumpovaná krysa

12:17 Kolář (TOP 09): Fico je asi jen odporná, zapšklá a zkorumpovaná krysa

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě Roberta Fica v Rusku.