Pro sociální demokracii byl vždy důležitý politický program, protože každou politickou stranu by měl program reprezentovat. To, že v posledních letech sklouzává pouze k všeobjímajícím stranám a k populismu je spíše ukazatel vyprázdněnosti politiky a snahy uspět za každou cenu. Ono totiž není jedno s čím která politická strana jde do voleb. Politický program jí má charakterizovat. Tak jako její reprezentanti, kteří jsou odpovědní za prosazování tohoto programu na všech úrovních.
Proto i nadcházející programová konference SOCDEM je důležitá i v rámci jejího restartu z pohledu široké společnosti. Sociální demokracie totiž reprezentuje něco, co by se dalo s nadsázkou nazvat národní či komunitární levicí. A ta je programově v přímém protikladu k takzvaným liberálním levičákům v Evropské unii. A to především proto, že silněji vnímáme národní tradice, historické konotace a státní zájmy. A také v tom, že zastupujeme běžné lidi a hájíme jejich oprávněné zájmy.
SOCDEM poněkud zapomněla, kde je její místo a že sociální demokracie byla vždy pro mír a diplomatická řešení rozličných konfliktů. Právo na život je výchozím a výsadním lidským právem. A právo na život je také právem na mír. Proto i míra odolnosti a schopnosti státu se bránit závisí na politické, ekonomické a sociální stabilitě. Nelze připustit, aby programová diskuse se scvrkla toliko na autoritativní rozhodování úzkého okruhu vedení, které v zájmu udržení moci omezuje diskusi. Proto vítám možnost zapojení se celé členské základny v rámci registrace na programovou konferenci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV