Seďa (SOCDEM): Zemědělství a Green Deal

16.02.2024 21:03 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k aktuálním problémům zemědělství

Seďa (SOCDEM): Zemědělství a Green Deal
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Je třeba úvodem říct, že již před rokem 1989 byl stav zemědělské, zejména orné půdy špatný, a proto se začal klást důraz na ekologizaci zemědělství. Nicméně transformace zemědělské produkce, zejména její snížení, vedla k ztrátě potravinové soběstačnosti. Vlivem poklesu živočišné výroby se snížil podíl statkového hnojiva, který je zárukou kvalitní a úrodné půdy.

Drastické snižování stavů dobytka způsobilo další degradaci půdy. K tomu se rozvinula výroba biopaliv z přírodních hnojiv a situace se dále zhoršuje. Zelená dohoda pro Evropu tzv. Green Deal EU, přijatá koncem roku 2019, stanovuje snížení skleníkových plynů, a tím výrobu paliv a energií z obnovitelných zdrojů. Tento trend se obrací i vůči chovu hospodářských zvířat, produkujících metan.

Současná vládní koalice přerozděluje deficitní zemědělské dotace od produkčních velkých zemědělců k málo produkčním, především ekologickým zemědělcům. Tím se dále snižuje produkce potravin, které pak dovážíme přes půl světa bez toho, že by někdo měřil podíl přepravy na znečištění ovzduší. A je zajímavé, že žádný stát nenavrhl na klimatických konferencích zrušit osvobození mezinárodní veřejné dopravy od placení DPH a spotřebních daní za energie a pohonné hmoty. Tak vypadá boj proti znečištění klimatu v praxi. Jakoby pravá ruka „ekologů“ nevěděla, co dělá levá.

Evropská unie s cíli Green Dealu zůstává na mezinárodním poli osamocena. Je to z důvodu pokrytecké politiky Evropské komise, která používá dvojího metru k prosazování humanismu, lidských práv a ochrany životního prostředí. Proto politice EU nikdo nevěří. K tomu všemu již řadu let působí ekonomické sankce vůči RF a v poslední době odklon od dodávek ruského plynu, ropy a dalších důležitých surovin pro výrobu. To vše způsobilo raketový vzrůst výrobních a provozních nákladů.

Současné stávky a demonstrace zemědělců v západní Evropě, kritická vyjádření firem a pokles HDP jednotlivých členských zemí EU ukazují na snižování konkurenceschopnosti evropských výrobců. Zahraničně politická pozice, daná zejména ekonomickou výkonností Evropské unie, dostává na frak v porovnání s USA, Čínou a dalšími zeměmi. A to se týká i společné zemědělské politiky EU.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme pro naše občany levné a dostupné energie

8:05 Rozvoral (SPD): Požadujeme pro naše občany levné a dostupné energie

Energetický regulační úřad zveřejnil návrh, kolik by měly od ledna stát jednotlivé položky na faktur…