Koncem července navštívil Zlínský kraj ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) prof. Dušek. Přivezl s sebou aktuální statistická data o vývoji zdravotního stavu obyvatel Zlínského kraje a také o tom, jak si stojí krajské zdravotnictví v porovnání s jinými kraji v České republice. Z bližšího pohledu na zdravotní stav obyvatel Zlínského kraje a předpovědi jeho vývoje, to ale nejsou data nijak veselá. Zde jsou některá z nich:
Střední délka života při narození je ve Zlínském kraji blízko celostátního průměru (75,1/81,3) a je na osmém místě mezi kraji. Činí 75 let u mužů a 81,8 let u žen. Nejlépe si v tomto ohledu vede Hl. m. Praha (77,1/82,8), naopak nejnižší střední délku života má kraj Ústecký (73,1/79,2). Rozdíl mezi krajem s nejvyšší a nejnižší střední délkou života jsou 4 roky u mužů a 3,6 roku u žen. Tomu by měla věnovat zásadní pozornost celostátní politika.
Populace ve Zlínském kraji významně stárne. Podíl obyvatel v seniorním věku 65+ vůči obyvatelům v produktivním věku 15-64 let narůstá a mezi lety 2020-2040 predikce ÚZIS očekává každou dekádu nárůst o zhruba 8 %. Někde po roce 2040 se bude pohybovat okolo 50 %.
Stárnutí populace bude provázeno nárůstem tzv. chorob stáří, bude přibývat polymorbidních pacientů s více přidruženými chorobami. Podíl osob s chronickým onemocněním ve věku 65 a vice let je ve Zlínském kraji nejvyšší v celé ČR a to 79,2 %, průměr ČR je 67,7 %.
Významně celorepublikově narůstá počet osob, u nichž byla diagnostikována cukrovka. Během příštích 10 let se očekává nárůst o 20 %. Proto můžeme očekávat nárůst i přidružených onemocnění a komplikací zejména kardiovaskulárních, očních, neurologických, atd.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV