„Mezinárodní den proti násilí na ženách by nám měl znovu připomenout, že násilí na ženách není jenom okrajovou záležitostí, ale týká se milionů žen. Alarmující je, že je toto násilí ve společnosti často tolerováno a nahlášen je jenom zlomek případů. Proto je nutné, aby byla napříč Evropou přijata silnější opatření k zabránění násilí na ženách - ať už se jedná o psychické či přímo fyzické zneužívání,“ vysvětlila poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová. I když již Úmluvu podepsaly všechny členské státy Evropské unie, prozatím ji ratifikovalo pouze čtrnáct z nich. „Česká republika podepsala Istanbulskou úmluvu v květnu 2016. Doufám, že nyní bude následovat i urychlená ratifikace a že opatření zaváděná Úmluvou brzy přejdou do českého právního řádu,“ doplnila poslankyně.
Úmluva je nejobsáhlejší mezinárodní smlouvou, která se snaží násilí na ženách řešit, a navrhuje k tomu i konkrétní kroky. Mimo jiné zavádí definice souvisejících trestných činů, například nucených sňatků, mrzačení ženských pohlavních orgánů, násilného přerušení těhotenství či násilné sterilizace, a požaduje jejich kriminalizaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV