Sehnalová (SOCDEM): Potřebujeme dohodu, co dál

01.10.2023 22:01 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k sporu o přesčasových hodinách v zdravotnictví

Sehnalová (SOCDEM): Potřebujeme dohodu, co dál
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Olga Sehnalová

Nemocnice musí zajistit péči 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dnů v roce. Musí? Nemusí. Pokud nebude kým služby obsadit, je hotovo. Černý Petr zůstane, jako obvykle, pacientům. Bude se redukovat provoz, zavírat a omezovat se budou oddělení a jako domeček z karet to dopadne na celé nemocnice. Jsou opravdu zastánci redukce počtu nemocnic, kteří berou personální krizi jako vítanou záminku brutální centralizace péče, tak jisti, že nápor pacientů ze zrušených oddělení fakultní nemocnice zvládnou? Jsou připraveni na to převzít veškerou péči, kterou dnes poskytují okresní nemocnice? Na svozy pacientů na jeden urgentní příjem?

Že jsou teď čekací doby na operace nebo vyšetření dlouhé? Tak se připravme na to, že bude mnohem, mnohem hůř. Ve zdravotnictví už není nic samozřejmé. Ani penicilin, ani lékaři ve službě, ani dosud fungující nemocnice, které drží provoz zuby nehty. Kosa narazila na kámen.

Ano, za posledních dvacet let všechny politické garnitury selhaly a nemají si co vyčítat. Čím více si zdravotnictví braly do úst, tím méně se o ně staraly jako o funkčni celek. (Poslední vládě ANO a ČSSD dávám plusový bod alespoň za navýšení počtu studentů lékařských fakult, kteří jsou dnes ve čtvrtém či pátém ročníku, a za výrazné navýšení státních plateb do zdravotnictví). Místo toho si hrál a dosud hraje každý na vlastním písečku.

Slovutní profesoři, kapitáni českého zdravotnictví v odborných společnostech, ho zkomplikovali natolik, že v něm nejde dýchat. Ne politici, vetšinou neznalí souvislostí, ale právě ti, kteří nastavovali pravidla hlavně sami sobě. Kde je starost o novou generaci zdravotníků? Koho zajímá, jak skutečně vypadá výuka na lékařských fakultách, koho zajímá chaos ve specializačním vzdělávání? A nová generace řekla dost. Mladí vykřičeli A, a v mnohém mají pravdu. Systém tak, jak vypadá dnes, není udržitelný. Co je ale plán B?

Opravdu striktní dodržení zákoníku práce ohledně počtu přesčasových hodin znamená konec drtivé většiny všeobecných nemocnic okresního typu, jak je dosud známe, a drastickou redukci péče. Na směnný provoz prostě nejsou v nemocnicích zdravotníci. Prostě nejsou. A v nejbližších letech není reálné, aby byli. Lékaři ze soukromých ambulancí a klinik mimo nemocnice sloužit nebudou, již teď vidíme, jak to vypadá s ochotou praktiků ci zubařů sloužit pár hodin pohotovosti na LPS.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Mohla by ČT připomenout, kdy občané naposledy volili členy Evropské komise?

22:14 Senátor Hraba: Mohla by ČT připomenout, kdy občané naposledy volili členy Evropské komise?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k tvrzení ČT, že tým Elona Muska nebyl nikým volen.