Seitlová (KDU-ČSL): Oteplování pokračuje, vědci potvrzují dopady i rizika probíhající změny klimatu

13.04.2022 21:11 | Tisková zpráva

Globální nárůst teploty i rizika spojená s probíhající změnou klimatu jsou výzvou, která dlouhodobě stojí nejen před vědci, ale i světovými lídry.

Seitlová (KDU-ČSL): Oteplování pokračuje, vědci potvrzují dopady i rizika probíhající změny klimatu
Foto: zeleni.cz
Popisek: Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL)

Většina států světa hledá společný postup, jak neuspokojivou situaci řešit. S ohledem na závažnost výzev uspořádala místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová ve spolupráci s neziskovými organizacemi konferenci k výsledkům konference OSN ke změně klimatu (COP26) v Glasgow a aktuální třetí části šesté hodnotící zprávy Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC) o stavu a vývoji světového klimatu. Konference se zůčastnila i ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

„Přes složitou geopolitickou situaci vyvolanou válkou na Ukrajině zůstávají cíl a úkoly posílení opatření proti změnám klimatu hlavním celosvětovým úsilím. Důsledky nárůstu teploty by měly ve všech oblastech života v naší zemi, Evropě a na celosvětovou civilizaci nedozírné dopady. Změna klimatu je problémem současnosti, toto desetiletí je přes všechny jeho další problémy pro její zvládnutí kritické a rozhodující,“ upozorňuje místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová.   

Na konferenci COP26 v Glasgow, která se konala na přelomu října a listopadu 2021, vyslovily země znepokojení a nejvyšší obavy ze zvyšování teploty již nyní cca o 1,1° C. Cíl Pařížské klimatické dohody byl potvrzen, podařilo se dokončit pravidla pro její praktické provádění. Intenzivně pokračovala jednání ohledně financování opatření v oblasti klimatu. Mezi státy a soukromým sektorem došlo k novým dohodám financování v řádech stovek miliard dolarů na ochranu lesů, investic do inovací, zemědělství a potravinových systémů. Filantropické organizace se zavázaly poskytnout přes 300 milionů dolarů na snížení emisí metanu, další desítky zemí ukončí podporu fosilních paliv (24 miliard dolarů ročně). Sdružením prostředků velkých nadací, bank a finančních korporací byl založen nový desetimiliardový fond – Zelený klimatický fond OSN.

Podle zprávy IPCC (Mezinárodní panel pro změnu klimatu patřící pod OSN, vědecký mezivládní orgán, který byl založen k vyhodnocování rizik změny klimatu) došlo ke značnému posunu, ale zatím stále nedostačujícímu, oproti opakovaně potvrzenému a rychle pokračujícímu zvyšovaní koncentrací skleníkových plynů. Jak zpráva uvádí, pokud si má svět udržet růst teploty v mezích 1,5 °C, je třeba ukončit spalování uhlí. V současnosti plánovaná nová infrastruktura elektráren na uhlí a plynových zařízení by způsobila, že svět překročí kritickou teplotu Emise metanu je nutné snížit o třetinu. Prioritou je zachování lesů, rašelinišť, obnova půdy a krajiny. Odvětví světové ekonomiky, a to od energetiky a dopravy až po budovy a potraviny, se musí ještě v tomto desetiletí dramaticky změnit. Potřeba budou nové technologie včetně vodíkových paliv a zachycování a ukládání uhlíku. Investice do přechodu pro nízkouhlíkový svět by měly být asi šestkrát vyšší, než jsou ty současné.

Konference na půdě Senátu, kde se sešli zástupci vlády, zákonodárců, odborné veřejnosti a neziskových organizací, poskytla prostor k jednání o těchto tématech a o pozici naší země v boji proti dopadům změny klimatu a možnostech dalšího směřování. Konference se zúčastnil velvyslanec Velké Británie Nick Archer, jako zástupce země pořádající COP26, a také Said Mohamed Elsaid Hindam, velvyslanec Egyptské arabské republiky, která uspořádá COP27 letos v listopadu.

COP26: Konference OSN ke změně klimatu proběhla ve dnech 31. 10. až 13. 11. 2021 a účastnilo se jí 196 států. Jednalo se o 26. zasedání smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, 16. zasedání smluvních stran Kjótského protokolu a třetí zasedání smluvních stran Pařížské dohody. Výsledkem jednání je Glasgowský pakt o klimatu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čunek (KDU-ČSL): Rozpočet na rok 2025 počítá s rekordními investicemi za téměř půl miliardy

14:12 Čunek (KDU-ČSL): Rozpočet na rok 2025 počítá s rekordními investicemi za téměř půl miliardy

Vsetínští zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2025. Radnice počítá s příjmy ve výši 914 mili…