Senátor Čunek: Co vidíme teď kolem sebe, není přece jenom záležitost peněz

18.05.2022 17:33 | Zprávy

Projev na 25. schůzi Senátu 18. května 2022 – Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů k osmé zprávě o soudržnosti: Soudržnost v Evropě do roku 2050

Senátor Čunek: Co vidíme teď kolem sebe, není přece jenom záležitost peněz
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Pane předsedající, pane vicepremiére, kolegyně, kolegové,

ta diskuse, která se tady rozvinula, dává podnět skutečně, a teď to říkám bez ironie, kvalitní mnohohodinové diskuse každého z nás. Od regionálních politiků – myslím původem – až po ministerské politiky. Já jsem chtěl v rámci této zprávy se zaměřit, nebo v rámci tohoto sdělení, se zaměřit na to a poukázat, že my nejsme v bodě nula. To není tak, že sdělení Evropské komise Evropskému parlamentu, které vznikalo tedy od roku tedy asi 2014, mluvím o tomto projektu nebo o tomto modelu, který tady mám před sebou. Ale to navazuje samozřejmě na ty předchozí. Protože Evropa vždycky měla nějaké své vize. A jestli tady zmínil pan ministr kohezní fondy, tak my mnozí si pamatujeme kohezní fondy, které předcházely vlastně fondovému a tomu financování a dotacím, které známe od roku 2007, tak předcházely kohezní fondy.

A vlastně politika je co? To je neustálý zápas, z mého pohledu, ne o právo, ale hlavně o spravedlnost v dané zemi něco udělat. A jestli tady tento dokument má název Soudržnost v Evropě do roku 2050, tak to, co tady říkal pan kolega, tedy můj následovník na ministerstvu, tak to je neustálý boj o to, že na ministerstvu po sběru dat, po sběru názorů, nakonec po sběru názorů v Poslanecké sněmovně a v Senátu, se snaží vytvořit nějakou co nejspravedlivější strukturu dotační politiky tak, aby se rozvíjely regiony stejně. Jestli se to daří, nebo nedaří, vidíte na tom, co říká pan předseda Linhart ústy opět předsedy Senátu Vystrčila.

No a vidíme a máme data, a vidíme nejenom to HDP samozřejmě, přepočtené na hlavu v jednotlivých regionech, ale vidíme nakonec výkon jednotlivých regionů. A proti tomu my jsme kdysi, podle mého názoru, udělali jako Česká republika ohromnou chybu, kterou jsme se snažili vyrovnat ve vládě, ve které jsem byl já v roce 2007 až 2009, a to změnit tok fondů. To znamená, z těch 24 programů, které vlastně se vytvořily, se pokusit udělat způsob, který přijalo Polsko nebo Španělsko. Řeknu to jednoduše, ať to není dlouhé, oni si řekli – co rozvíjí ty regiony nebo dává podnět k tomu? Infrastruktura.

To znamená, nejvíc peněz nacpeme do dálnic – a v Polsku je to vidět hodně, máme to za rohem – do sítí, do dálnic, do dopravní infrastruktury. A samozřejmě do internetu. A potom ti podnikatelé, kteří v daném území jsou, tak budou mít stejné řekněme podmínky. To znamená stejně dobrou cestu, jenom trošku dál třeba od centra. A protože se vytvořilo 24 programů, tak se udělalo jistě hodně práce. Stavěly se hotely, přičemž někteří si ten hotel koupili, postavili ho jiní, dostali dotaci, takže s tou spravedlností to bylo velmi komplikované. Zatímco při budování infrastruktury, tak ta spravedlnost je pochopitelně daleko jednodušší, protože je všechny stejná. A my tam jsme založili dost velké problémy, ze kterých se teď snažíme nějakým způsobem vykličkovat.

A co se týká soudržnosti? No ano, ono to je tak, že něco si mohou přát, něco kraje, ale stejně v konečném rozhodnutí je rozhodnutí na parlamentu, jak bude vypadat RUD neboli rozpočtové určení daní. To znamená, jestli je správné, nebo ne? Samozřejmě nezáleží ani nám, ani této chvíli, abychom o tom diskutovali, ale když se podíváte, jak jednotlivé kraje dostávají finanční prostředky, jak dostávají velká města, malá města atd., tak je to věčný boj. A ono to ani jinak nebude.

Jenom ta snaha o to, aby to bylo spravedlivé, tady musí být. A já jsem přesvědčen, že soudržnost v Evropě funguje výborně, když je všem dobře. Jak začne být zle, a viděli jsme to v covidu, tak naráz jsme viděli, jak se jednotlivé země uzavřely a začaly se starat samy o sebe. A začaly pomáhat, až si vyřešily svoje věci. Anebo po nějakém velkém tlaku. A pak bych navázal na jednu věc, kterou tady zmínil pan kolega Vystrčil. Ta záležitost obrany a toho, co nám nabízí, co vidíme teď kolem sebe, co bychom měli dělat, není přece jenom záležitost peněz. My můžeme dávat na obranu 5 %, a ne necelé 2 % nebo 2%, ale my potřebujeme mít taky lidi připravené.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!