Senátor Fischer: 24 % případů, které soud pro lidská práva řeší, jsou z Ruska

17.03.2022 22:03 | Zprávy

Projev na 23. schůzi Senátu ČR dne 17. března 2022 k návrhu usnesení Senátu k informaci o průběhu a závěrech mimořádného zasedání Plenárního shromáždění Rady Evropy k agresi Ruské federace proti Ukrajině.

Senátor Fischer: 24 % případů, které soud pro lidská práva řeší, jsou z Ruska
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Vážený pane předsedající, paní senátorky, páni senátoři, chtěl jsem ocenit, s jakou rychlostí nejenom Senát Parlamentu České republiky zformuloval úkol a dal jasný mandát k jednání o vystoupení z Rady Evropy Ruska, ale s jakou rychlostí se to podařilo prosadit v rámci Parlamentního shromáždění. Díky za to. Toto usnesení má naši plnou podporu. Rada Evropy, to nejsou jenom státy, to jsou také občané. To je také Evropský soud pro lidská práva. A jak už padlo v té úvodní řeči, 24 % případů, které ten soud pro lidská práva řeší ve prospěch občanů, kteří se dovolávají spravedlnosti, přichází právě z Ruské federace. Mezi nimi je například Alexej Navalnyj. Neměli bychom proto zapomínat ani na ty, které pro tu obrovskou agresi a pro tu nenávistnou politiku putinovského Ruska bychom neměli přehlížet. Vím, že mluvím k přesvědčeným, ale zdá se mi, že musíme také připomínat, že Rada Evropy nejsou jenom státy, že to jsou také občané. Je to nejstarší evropská instituce. Vyrostla na étosu v rozvalinách Evropy po druhé světové válce, na étosu, který stojí za to připomenout. V úvodních zakládacích listinách Rady Evropy se totiž píše, že se: „hlásí k oddanosti, duchovním a morálním hodnotám, které jsou dědictvím národů a zdrojem svobody jednotlivce, politické svobody a právního státu, na kterých je založena každá opravdová citace.“

Konec citace.

Tohle je vlastně text, který Rusko rozbořilo svojí imperiální agresivní politikou. A tak vidíme ruského prezidenta, který „řeší“ ukrajinskou otázku způsobem, kterým úplně rozbořil étos, na kterém vyrůstala Rada Evropy. A proto si myslím, že i to společenství, které v Evropě vznikalo, aby se války už v tomto rozsahu neopakovaly, má povinnost takto jednat. A chtěl jsem ocenit i práci paní senátorky a dalších, kteří tohle prosadili. V tom hlasování totiž skutečně jenom 3 hlasy zůstaly stranou. A masivních 216 delegátů hlasovalo ve prospěch. Děkuji za tuhle příležitost, za tohle usnesení. Rusko odchází po více než čtvrt století. A je to také doba, abychom nezapomínali na ty, kteří potřebují naši pomoci. A jsou třeba zrovna právě teď v Rusku ve vězení. Děkuji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident Pavel: Typická krásnou přírodou, bohatým kulturním dědictvím a dobrým vínem

4:28 Prezident Pavel: Typická krásnou přírodou, bohatým kulturním dědictvím a dobrým vínem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě Jihočeského kraje.