Senátor Fischer: 24 % případů, které soud pro lidská práva řeší, jsou z Ruska

17.03.2022 22:03 | Zprávy

Projev na 23. schůzi Senátu ČR dne 17. března 2022 k návrhu usnesení Senátu k informaci o průběhu a závěrech mimořádného zasedání Plenárního shromáždění Rady Evropy k agresi Ruské federace proti Ukrajině.

Senátor Fischer: 24 % případů, které soud pro lidská práva řeší, jsou z Ruska
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Vážený pane předsedající, paní senátorky, páni senátoři, chtěl jsem ocenit, s jakou rychlostí nejenom Senát Parlamentu České republiky zformuloval úkol a dal jasný mandát k jednání o vystoupení z Rady Evropy Ruska, ale s jakou rychlostí se to podařilo prosadit v rámci Parlamentního shromáždění. Díky za to. Toto usnesení má naši plnou podporu. Rada Evropy, to nejsou jenom státy, to jsou také občané. To je také Evropský soud pro lidská práva. A jak už padlo v té úvodní řeči, 24 % případů, které ten soud pro lidská práva řeší ve prospěch občanů, kteří se dovolávají spravedlnosti, přichází právě z Ruské federace. Mezi nimi je například Alexej Navalnyj. Neměli bychom proto zapomínat ani na ty, které pro tu obrovskou agresi a pro tu nenávistnou politiku putinovského Ruska bychom neměli přehlížet. Vím, že mluvím k přesvědčeným, ale zdá se mi, že musíme také připomínat, že Rada Evropy nejsou jenom státy, že to jsou také občané. Je to nejstarší evropská instituce. Vyrostla na étosu v rozvalinách Evropy po druhé světové válce, na étosu, který stojí za to připomenout. V úvodních zakládacích listinách Rady Evropy se totiž píše, že se: „hlásí k oddanosti, duchovním a morálním hodnotám, které jsou dědictvím národů a zdrojem svobody jednotlivce, politické svobody a právního státu, na kterých je založena každá opravdová citace.“

Konec citace.

Tohle je vlastně text, který Rusko rozbořilo svojí imperiální agresivní politikou. A tak vidíme ruského prezidenta, který „řeší“ ukrajinskou otázku způsobem, kterým úplně rozbořil étos, na kterém vyrůstala Rada Evropy. A proto si myslím, že i to společenství, které v Evropě vznikalo, aby se války už v tomto rozsahu neopakovaly, má povinnost takto jednat. A chtěl jsem ocenit i práci paní senátorky a dalších, kteří tohle prosadili. V tom hlasování totiž skutečně jenom 3 hlasy zůstaly stranou. A masivních 216 delegátů hlasovalo ve prospěch. Děkuji za tuhle příležitost, za tohle usnesení. Rusko odchází po více než čtvrt století. A je to také doba, abychom nezapomínali na ty, kteří potřebují naši pomoci. A jsou třeba zrovna právě teď v Rusku ve vězení. Děkuji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…