Svým jednáním premiér Fico v Kremlu hraje podle ruských příruček. Ty mají jednoduché doporučení: „Rusko je spolehlivý dodavatel. Tam, kde je problém, je Ukrajina. To, že plyn do Evropy neteče, je vina Ukrajinců.“
Jenže všechno bylo jinak. Konec přepravy plynu přes Ukrajinu není nový, všichni o něm věděli. Všechny státy měly dost času se připravit. Takže nejen ty, které leží u moře a mají vlastní terminály LNG jako Polsko nebo Německo. Čas na přípravu měly i státy ležící ve vnitrozemí.
Rakousko a Česká republika zvládly odchod od ruského plynu a vyjednaly si alternativní zdroje. A to je dobrá zpráva.
Pokud to nezvládlo sousední Slovensko, pak není řešením hledat chybu v Moskvě. Chyba není ani v Kyjevě. Vychází nám tedy, že chyba bude nejspíš v Bratislavě.
Bude mě zajímat, jak to bude premiér Slovenska hrát dál. Jak Robert Fico například dostane plyn na Slovensko, když nemá roury, které by mu ho přivedly? Až skončí tahle chvilka pro ruskou propagandu, bude čas na řešení praktické stránky věci.
Jsem přesvědčen, že bude-li Slovensko potřebovat pomoci s plynem, ochotné ruce k solidaritě se najdou. Ale jedno je tady zásadní. Mělo by nejprve přestat s putinovskou propagandou. Ta je neslučitelná s životem ve svobodě.
Kdo má čas nastudovat detaily, může pokračovat dál:
O tom, že tranzit plynu přes Ukrajinu končí 31.prosince 2024, věděli všichni, kdo sedí za stolem v EU jako členské státy. Tedy i Slovensko. Dohodu o tranzitu plynu přes Ukrajinu pomohla vyjednat Evropská komise. Tady se o tom píše https://energy.ec.europa.eu/.../security-gas-supply_en..., a tady je citace:
„Ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu
Dohoda o tranzitu plynu mezi Ukrajinou a Ruskem vyprší 31. prosince 2024. Zdůrazňuje význam připravenosti v zajištění energetické bezpečnosti EU. V očekávání této události Komise úzce spolupracovala s nejvíce zasaženými členskými státy, aby se připravily na konec dovozu ruského plynu přes Ukrajinu. Díky proaktivním opatřením a společnému úsilí je EU dobře vybavena pro zvládnutí této změny. Odolnost plynového systému EU se v posledních letech dále zlepšila díky iniciativám, jako jsou cíle plnění zásobníků plynu, opatření na zvyšování energetické účinnosti, rozvoj obnovitelných zdrojů energie a dobrovolná opatření na snížení poptávky.
Závěry posouzení Komise proto naznačují, že dopad ukončení tranzitu přes Ukrajinu na bezpečnost dodávek v EU bude podle očekávání omezený. Čtrnáct miliard metrů krychlových ročně, které v současné době tranzitují přes Ukrajinu, lze plně nahradit dovozem LNG a neruských plynovodů alternativními trasami, což dokazuje flexibilitu a odolnost evropské plynárenské infrastruktury. Toto úspěšné úsilí o připravenost podtrhuje význam proaktivního plánování a koordinace při zajišťování energetické bezpečnosti EU a její schopnosti předvídat a přizpůsobit se případnému přerušení dodávek.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV