Pro demokratickou část světa je Ukrajina suverénním státem. V našich očích mají Ukrajinci nezpochybnitelné právo se rozhodnout o budoucnosti své země. Pokud usilují o vstup do NATO nebo jakékoli jiné mezinárodní organizace, nikdo nemá nárok do jim toho mluvit.
Jinak to však chápe Rusko, které uvízlo v mentalitě studené války a považuje Ukrajinu za sféru svého vlivu. Po NATO i USA požaduje záruky, že to tak zůstane – a tím i potvrzení, že přistupujeme na jeho pravidla. Právě nastala mimořádně závažná chvíle pro budoucnost Evropy.
Přes dvě desetiletí jsem prožil v normalizačním Československu, které bylo považováno za sovětskou sféru vlivu. Jak „blahodárné“ byly účinky tohoto područí, ví každý, kdo chtěl žít alespoň trochu svobodně. Důsledkem byly rozdělené rodiny, zničené vztahy, zmařené životy, promarněné příležitosti. Samostatnou kapitolou jsou justiční vraždy padesátých let a lágry pro politické vězně.
Přeji si, aby se krize na Ukrajině vyřešila diplomaticky. Rusko ukazuje sílu, osvědčený argument diplomatických jednání. Podél hranic s Ukrajinou soustředilo vojenské jednotky, deeskalace je zatím v nedohlednu. Nezbývá nám teď než Ukrajinu aktivně podporovat. Rusko po anexi Krymu testuje, kam až může zajít. Je to test odolnosti nás všech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV