Německý Welt informuje o příběhu, který se vymyká i dnešním německým standardům a odehrál se v Postupimi. V Česku na téma upozornila germanistka a bývalá poslankyně ODS Helena Mallotová. „38letý Jihoafričan ubodal v postupimské ubytovně pro migranty dozorce. Teď vychází najevo, že muž, který si říká Cleopatra, seděl již předtím několik měsíců v ženské věznici, kde šikanoval vězeňkyně a vyhrožoval jim zabitím,“ píše bývalá poslankyně.
O případu informoval například online deník Nius.de. Hlavním aktérem je jihoafrický migrant Hilton Henrico G., který za zabití nožem stanul u soudu v Postupimi. Problémový migrant měl Německo už před lety opustit, byl vyhozen z desítky azylových center a navíc jako údajný transsexuál skončil v ženské věznici.
Muž se dostal do Německa v roce 2018 a požádal o azyl. Po zamítnutí žádosti o azyl měl v roce 2021 zemi opustit. Namísto deportace však muž v zemi zůstal a dopustil se řady trestných činů. Na policii prý byl nahlášen osmnáctkrát, přičemž jeho přestupky sahají od vyhrožování až po napadení.
Kvůli nesrovnalostem v německém Ústředním imigračním úřadu a jeho pobočce v Postupimi se muž vyhnul nucené deportaci a místo toho střídal azylová centra, odkud byl vždy po konfliktech a násilnostech vyhozen.
Nakonec skončil v jednom z azylových domů v Postupimi, kde v květnu loňského roku ubodal syrského strážce ubytovacího zařízení. Muž byl po dopadení překvapivě poslán do ženské věznice, protože se údajně cítí být ženou. Ačkoliv tak podle pasu a občanského stavu jde o jednoznačného muže, byl poslán do ženské věznice, kde se stal noční můrou pro své spoluvězeňkyně.
Dvě z nich na Jihoafričana podaly trestní oznámení za vyhrožování smrtí. Osmatřicetiletý muž prý také používal hanlivé, vulgární a rasistické urážky vůči vězeňkyním i vězeňskému personálu a údajně vězeňkyním ve věznici ukazoval svůj ztopořený penis. Po měsících stížností byl v srpnu 2024 převezen do mužské věznice.
Když se rozjel tento soudní proces, šokoval Hilton G. tím, že přišel s namalovanými rty a požádal soud, aby ho oslovoval jako Cleopatru, egyptskou královnu. Znalec z oboru psychiatrie u soudu vyjádřil značné pochybnosti o jeho transsexualitě, identitu Cleopatry považuje za „image“.
Vrcholem všeho je fakt, že řada progresivních neziskových organizací před soudem protestuje a nosí transparenty „Spravedlnost pro Cleo“ a požaduje, aby byl Jihoafričan opět přesunut do ženské věznice, protože se prý stal obětí rasismu a nesnášenlivosti k trans lidem.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič