Vážená paní předsedající, děkuji za slovo. Pane ministře, dámy a pánové, já jsem chtěl navázat na ty, kdo tady na tom místě dnes vzpomněli Andreje Babiše, jeho rodinu a jeho gigantický střet zájmů.
To je totiž plátno, na které musíme promítnout zákon, o kterém právě teď jednáme. My máme pocit, že máme péči o naše české zemědělce a výrobce, a je to tak dobře, pěstitelé, chovatelé, všemi deseti jsme pro. Ale měli bychom si do toho také promítnout agrobarony, kteří čekají ve frontě a kteří dobře vědí, jak se dostat rychle k dotacím, respektive jak si prolobbovat změny v zákoně. Proč o tom mluvím? Máme tady velmi vážný střet zájmů, s kterým se dnes už zabývají i orgány EU. A proto změny v tomto zákoně, které jsou v konfliktu s právem EU, by nás měly dvojnásob zajímat. A proto tady dneska vystupuji a za chvilku zmíním, že také načtu v podrobné rozpravě později jeden pozměňovací návrh. Tento Senát se přeci střetem zájmů Andreje Babiše systematicky zabývá. Nemělo by nám proto uniknout několik detailů, na které za chvilku upozorním.
Problém s kvótami na potraviny v našich řetězcích už byl diskutován bohatě. Já pouze uvádím, že budu podporovat odstranění této diskriminace, protože by se jednalo skutečně o střet se smlouvou o fungování EU. A ČR si tento luxus nemusí dovolit. Úplně stačí, že náš pan premiér tento střet, respektive jeho rodina, jeho fondy musejí řešit a vlastně tím škodí zájmům ČR a všech našich občanů. To, co je ale zajímavé, je, že na tento problém s kvótami na potraviny byl pan ministr a vláda upozorňováni opakovaně. V červnu ve výboru pro evropské záležitosti PS tak můžeme najít, z 24. června 2020, usnesení č. 337 z 52. schůze, kde se jasně říká, že připustit, aby kvóty na potraviny v zákoně zůstaly, by bylo velkou chybou. Mě by zajímalo, jestli toto doporučení došlo ze sněmovny až na ministerstvo zemědělství k předkladateli, protože jak dobře víme, tak v tom zákoně nakonec kvóty zůstaly. To byl červen. Možná že někdo neumí číst česky rozhodnutí sněmovního výboru, ale v červenci píše osobně pan komisař pro vnitřní trh, v oblasti, která je prioritní pro ČR. A vytýká zákonu úplně stejnou věc. Proto jsem chtěl jen upozornit, že se to nenarodilo samo sebou, ale že vlastně ti, kteří tento zákon připravovali, prodiskutovávali a odhlasovávali, připustili, že vlastně tento defekt v zákoně zůstal až úplně do konce.
Protože to byli právě také poslanci vládní koalice, kteří v tomto smyslu vyslovili také souhlas. Ne jednomyslně, ale naprosto jednoznačně. To je, jako kdybychom pustili těžkou techniku zemědělskou, aby nám rozjezdila naše komunikace v našich obcích, naše chodníky. To je věc, která se musí napravovat. A proto jsem rád, že se Senát tohoto tématu chopil a že toto ustanovení ze zákona budeme negovat, popírat, vracet sněmovně v upravené podobě.
Pak je tady ale další konflikt s evropskými pravidly, a na ten chci dnes zvlášť upozornit. V části 4 poslanci načítají změnu, která se tam dostává jako poslanecký návrh. Poslanci jsou členy hnutí ANO. A tady bychom měli zbystřit, protože pokud se tento ctihodný Senát zabývá konfliktem předsedy vlády, měl by si také všimnout, že to jsou poslanci za hnutí ANO, kteří tam celou část 4 načítají. Podívejme se do přepisu a do vysvětlení, do zpravodajské zprávy, do toho, proč to tam dávají, jaký je úmysl zákonodárce podle těchto poslanců. Můžete si je okamžitě najít, já je nebudu ani jmenovat, ale jsou tam velmi významné osobnosti hnutí ANO. Oni říkají, že je potřeba prosazovat české potraviny. A potom do ustanovení říkají něco o krátkých dodavatelských řetězcích. Problém je, že to tam dávají bez konzultace s ministerstvem pro místní rozvoj a že vlastně kdyby tento text procházel řádným legislativním procesem, tak by to tam nikdy nemohlo zůstat. Čili máme tady defekt číslo 2. A na ten zatím Senát nereagoval jako na problém. A já jsem na to chtěl upozornit a podpořit vystoupení, se kterým tady před chvílí přišel pan předseda Nytra, kterého chci podpořit, protože položil otázky panu ministrovi ve věci té čtvrté části, které nás musejí zajímat, protože pokud poslanci z hnutí, které je tak blízko navázáno na muže, který založil holding, jak bylo před chvilkou připomenuto, který potkáváme doslova na každém kroku, tak by nemělo ujít naší pozornosti, že tady je cosi v úmyslu zákonodárce, co je v rozporu s evropskými pravidly a co je nakonec i v rozporu se zájmy českých občanů, protože by to mohlo všechno prodražit a vlastně by to ještě vyvolalo další opravy na celém zákoně, o kterém jsme slyšeli, jak dlouho se projednává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV