Senátor Hampl: Aby Pražané nedopláceli na masivní nárůst turismu...

17.07.2019 14:04 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k řešení turismu v Praze

Senátor Hampl: Aby Pražané nedopláceli na masivní nárůst turismu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Hampl

Aby Pražané nedopláceli na masivní nárůst turismu

Praha.eu a další české obce musí mít efektivní nástroje na to, aby mohly získat odpovídající kompenzace za náklady spojené s turismem. Ten v některých podobách přináší nejen prosperitu a popularitu krásným městům, ale také významně snižuje kvalitu života stálým obyvatelům a znehodnocuje veřejnou infrastrukturu a služby.

Dnes jsem proto na Výboru pro územní rozvoj Senát Parlamentu ČR předložil pozměňovací návrh, který by od roku 2020 dal obcím možnost nastavit poplatek za pobyt od turistů až do výše 100 Kč na osobu a den. Tento poplatek má totiž sloužit k pokrytí zvýšených nákladů obce spojených s turismem. I přes nesouhlasné stanovisko Ministerstva financí výbor můj návrh téměř jednomyslně schválil.

Podrobněji k celé problematice: Vládní novela zákona o místních poplatcích slučuje stávající lázeňské, rekreační a pobytové poplatky do uvedeného poplatku za pobyt. Každá obec se pak může sama rozhodnout, zda poplatek prostřednictvím vyhlášky zavede. Potud dobře - jde o zjednodušení systému a zachování rozhodovací autonomie obcí.

Problém je ale v tom, že vláda stanovuje maximální sazbu pouze na 21 Kč za osobu a den a od roku 2021 pak na 50 Kč. To je ve srovnání s nastavením vývoje poplatků a mezd a se skutečnými náklady plynoucími z turismu velmi nízké. Podle Jan Čižinský, který již obdobný návrh předložil v PS a se kterým jsem na návrhu spolupracoval, do Prahy přicestuje ročně na 8 mil. turistů a stráví zde na 18 mil. nocí. Průměrně je každou chvíli v Praze na 50 tis. turistů, což odpovídá cca 4 % stálých obyvatel. Turisté ale využívají služby a infrastrukturu, která je dotována z městského rozpočtu. Podle současných pravidel Praha počítá na rok 2019 s výběrem ve výši cca 230 mil. Kč. Pokud ale vezmeme v úvahu jen dopravní podnik, záchranné a informační služby a městskou policii, tak by se proporčně mělo jednat až o 640 mil. Kč! Pokud bychom započetli další služby související s turismem, jako je třeba úklid ulic nebo odstraňování důsledků vandalismu, tak samozřejmě ještě daleko více. Podíl turistů na veřejných službách je tak ve vládní verzi diametrálně podhodnocen. Ve hře jsou tak v případě Prahy stamilióny.

Návrh nyní půjde ve středu 24. 7. na jednání pléna Senátu, v případě úspěchu pak opět do Poslanecké sněmovny a nakonec by doputoval na Hrad. Snad tedy vše dobře dopadne a Praha a další české obce si budou moci samy stanovit výši poplatku, který by odpovídal jejich reálným nákladům souvisejících s turismem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

9:00 Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

Zvýšili daně, obrali současné i budoucí důchodce, uzavřeli smlouvu na předražené americké stíhačky, …