Senátor Láska: Parlament by nedokázal prezidenta volit lépe než lidé

29.08.2020 20:22 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k přímé volbě prezidenta

Senátor Láska: Parlament by nedokázal prezidenta volit lépe než lidé
Foto: Repro Facebook Milion chvilek pro demokracii
Popisek: Václav Láska (SEN 21) na Staroměstském náměstí

Z předchozích 10 otázek ANO/NE největší diskuzi vzbudila moje odpověď na dotaz ohledně zrušení přímé volby prezidenta. Tak tady máte podrobnější zdůvodnění, proč bych takový návrh nepodpořil.

Historie

Přímá volba prezidenta byla reakcí na ostudnou poslední volbu prezidenta parlamentem. Tedy Václava Klause. Kupčení, zastrašování a vydírání v přímém přenosu byla absolutní ostuda parlamentu (a to prosím na scéně ještě nebyl žádný Babiš). A tak přišel návrh na volbu prezidenta lidmi. Ústavní právníci a řada politiků upozorňovala, že takový návrh je chybný a není souladný s naší Ústavou. Přímá volba je spojena spíše s prezidentskými systémy, kde prezident má skutečnou moc, nikoli jako u nás, kdy je jeho role spíše reprezentativní. Tito lidé varovali, že tímto způsobem můžeme zvolit za prezidenta někoho, kdo (i díky síle mandátu získaného z přímé volby) může svému mandátu dávat mnohem větší sílu a význam, než podle Ústavy má. Jejich proroctví se naplnilo do puntíku.
Já v té době nebyl zákonodárcem a ani neumím odpovědět na otázku, jak bych se při hlasování zachoval. Zda by ve mně zvítězil strach z další ostudy při volbě prezidenta parlamentem, nebo varování právníků. Fakt nevím.

Současnost

Přímá volba prezidenta je součástí našeho ústavního pořádku. Máme i díky ní prezidenta, který vykonává svůj úřad v rozporu s Ústavou (i když upřímně poslední měsíce ho spíš nevykonává vůbec). Ale je na stole legitimní otázka, zda přímou volbu nezrušit.

A já říkám ne. Pořád si myslím, že by parlament nedokázal volit lépe než lidé. Z hlediska výsledku mi to přijde z deště pod okap. A když už přímou volbu prezidenta máme, pojďme se raději než ji rušit, naučit s ní pracovat. Určité prvky přímé demokracie jsou součástí moderní demokracie. Teď minimálně na komunální úrovni a do vzdálenější budoucnosti třeba i víc. Tak pojďme využít přímou volbu prezidenta jako výukový materiál. Pojďme se na ni učit, jak taková přímá volba funguje. Pojďme se na ní učit odolávat lžím a podvodům. Pojďme se  naučit, jak oslovovat férově, ale účinně lid. Chceme-li budovat demokracii otevřenou lidem a s plnohodnotnou účastí lidí, pak se nám zkušenosti získané při přímé volbě prezidenta můžou sakra hodit.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ohodnocení práce politika

Dobrý den, opakovaně se ukazuje, že ne všichni politici pracují a chodí do práce. Nemyslíte, že by stálo za úvahu, aby všichni politici (poslanci, senátoři i ministři) byly z větší části placeni za odvedenou práci? Třeba za to, jak často se účastní schůzí, hlasování, kolik předloží zákonů apod? Nemy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Balaštíková (ANO): Záruka elektromobility se nějak vymkla

22:12 Balaštíková (ANO): Záruka elektromobility se nějak vymkla

Podnikatel, který už sice nepodniká, ale má „IČO“ (identifikační číslo organizace) čili je pořád pod…