Jste-li český občan, žijete v zahraničí ve stejnopohlavním nebo heterosexuálním, avšak nesezdaném páru, stanete se rodičem jinak, než biologickou cestou (osvojením, adopcí apod.) a chcete se s rodinou vrátit domu do Česka, tak máte velký problém. Okamžikem překročení české hranice přestáváte být rodičem svého dítěte. České právo totiž zakazuje uznat zahraniční adopci či osvojení, je-li rodiči kdokoli jiný, než heterosexuální manželský pár. Je to obrovský exces v naší legislativě. Ve všech ostatních otázkách mezinárodního práva soukromého máme důvěru v soudní rozhodnutí jiných států, pouze v otázce rodičovství odmítáme taková rozhodnutí uznat, neodpovídají-li striktně českému hmotnému právu.
Potřebu změny zákona konstatoval i náš Ústavní soud. Chopil jsem se té výzvy a připravil novelu zákona o mezinárodním právu soukromém, která tento striktní zákaz ze zákona vyjme a ponechá zcela v pravomoci soudů, zda takové cizozemské rozhodnutí je v souladu s našim veřejným pořádkem a zda ho tedy uzná, či nikoli.
Můj návrh prošel prvním čtením v Senátu a zamířil do výborů. Zdůrazním, že navrženou změnu výslovně vítá náš Úřad pro mezinárodněprávní ochranu práv dětí. Dal k věci velmi precizně zdůvodněné odborné stanovisko, ve kterém vysvětlil, v čem je změna žádoucí a současný stav neuspokojující. Přesto tento návrh ústavně-právní výbor Senátu drtivě zamítl se zdůvodněním, že se jedná o zásah do vnitrostátního práva.
No, pokud je někdo schopen říci, že změnou ustanovení zákona o mezinárodním právu soukromém měníte vnitrostátní právo, je to pro právníka minimálně na povytažení obočí. A logicky ho napadne, že za touhle nepravdivou floskulí se skrývají spíše jiné důvody, které je však obava vyslovit nahlas.
Sociální výbor Senátu návrh naopak schválil, byť těsnou většinou 4 ku 3. I tady jako důvod k odmítnutí novely zaznívala obava ze zásahu do vnitrostátního práva.
Definitivně se o návrhu rozhodne ve druhém čtení na plénu Senátu 15. 12. Znovu zopakuji, že můj návrh je činěn na základě podnětu Ústavního soudu a podporován Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Byl bych velmi rád, kdyby při projednávání návrhu ve středu šli moje kolegyně a kolegové „s kůži na trh“ a řekli otevřeně, co jim na tomto návrhu vadí a neschovávali se za nepravdivou floskuli, že se jedná o „neprojednaný zásah do vnitrostátního práva“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV