Ne, nezbláznil jsem se.
Nic takového fakt nechci. Ale některé reakce na moje vystoupení v Radě Evropy, kde jsem v debatě o ochraně svobody slova na sociálních sítích vyslovil názor, že možnou odpovědí na oligopol Mety, X a TikToku by mohlo být vytvoření vlastní evropské sociální sítě, jsou fakt úsměvné.
Asi stokrát už jsem slyšel, že si tu svoji síť a její algoritmy mám vytvořit a naprogramovat sám a za svý. Nu, řeknu rovnou, že se k tomu nechystám. Stejně jako se nechystám stavět jaderné reaktory, vodní elektrárny a železnice, když projednáváme energetické nebo dopravní zákony.
Umírněnější kritici se ptají, jestli se domnívám, že sociální síť vznikne projevem na plénu. Inu, nedomnívám. A žasnu, že taková představa vůbec může vzniknout.
Další odpůrci mě výhrůžně varují, abych se do celé věci nepokoušel zatáhnout Evropskou komisi. Bůhví, proč tuhle instituci obsesivně skloňují. Jistě vědí, že Rada Evropy je celoevropská mezinárodní organizace, která s EU, natož s Evropskou komisí nemá pranic společného.
Nu a na konec musím zmínit nehynoucí šlágr všech současných debat - zavádění cenzury a omezování svobody slova.
To všechno nám prý hrozí, když se zavede "Smoljakova síť", tedy posílení identity uživatelských účtů. No nevím...
Myslím, že sociální sítě vznikly proto, aby se na nich mohli bavit lidé. A svobodu slova jsme si do ústavy dali také z jasného důvodu. Aby chránila občanské svobody lidí a ne ruských a čínských botnetů!
Tož děkuji za pozornost.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV