Senátor Smoljak: Ochranu svobody slova a bezpečnost novinářů považuje ČR za jednu ze svých priorit

24.06.2022 19:39 | Zprávy

Projev na 26. schůzi Senátu 24. června 2022 k směrnici o ochraně před strategickými žalobami proti účasti veřejnosti

Senátor Smoljak: Ochranu svobody slova a bezpečnost novinářů považuje ČR za jednu ze svých priorit
Foto: STAN
Popisek: David Smoljak

Děkuji za slovo, pane předsedající, pane ministře, dámy a pánové.

Já bych se rád vrátil k návrhu této směrnice a připomněl, že vláda ve své rámcové pozici uvádí, že je srozuměna s důležitostí problematiky pro jiné členské státy, nicméně na našem území se tento jev téměř nevyskytuje. A já bych rád připomněl, že v roce 2001 vláda Miloše Zemana oznámila, že každý člen vlády bude požadovat 10 mil. Kč po Týdeníku Respekt kvůli komentáři, ve kterém se hovořilo o tom, že vláda boj s korupcí prohrála, přestože ho slavnostně vyhlašovala. A kvůli tomu chtěla vláda Miloše Zemana tenkrát tento časopis zažalovat a požadovat od něj dohromady asi 180 mil. Kč. A vůbec se netajila tím, že ten hlavní důvod je, aby tento časopis zanikl. Což je úplně krystalický příklad toho, o čem návrh této směrnice mluví.

Čili zažili jsme jeden takový případ skutečně na vlastní kůži. Tentokrát to nedopadlo, policie to odložila a členové vlády se trošku zdráhali složit tu zálohu, protože něco jiného je vyhrožovat obrovskými pokutami, něco jiného je pak složit zálohu u soudu. To už se jim nechtělo, takže nakonec k tomu soudu nedošlo. Ale je vidět, že i v naší historii takový případ jsme zaznamenali, a byl naprosto nepřehlédnutelný.

Pan ministr tady mluvil o tom, že máme svá specifika. A já to můžu potvrdit. Zažívám to jako člověk, který v médiích dlouho pracoval a i potom se jim profesně věnoval. Velmi dlouho jsem zažíval to naše specifikum, které je v tom, že se zde jak politici z extrémní levice a pravice, jako byli Sládkovi republikáni, SPD, KSČM, tak vrcholní představitelé státu, jako byl Václav Klaus, Miloš Zeman, Jiří Paroubek, Andrej Babiš, nepřetržitě během své kariéry médiím vyhrožovali, slovně na ně útočili, považovali je za nepřítele lidstva.

Tak to je to naše specifikum, kterého si musíme být vědomi. Já si myslím, že by tady mělo zaznít, že Česká republika v rámci svého předsednictví ochranu svobody slova a bezpečnost novinářů považuje za jednu ze svých priorit. Takže to skeptické stanovisko, které vláda i naše výbory přijímají k tomuto návrhu směrnice, nejsou motivovány tím, že bychom se od této priority chtěli distancovat, ale že máme výhrady vůči tomu provedení. Vůči způsobu, jakým ta směrnice je koncipována, vůči formulačním nejasnostem. Čili nezpochybňujeme ten cíl, chceme jenom, aby ten cíl byl lépe a jinak precizován.

K těm spisům, které tady byly zmíněny, a k těm únikům ze spisů bych rád jenom podotkl, že to je také takové naše specifikum. Je to už téměř tradice, že informace ze spisů běžně unikají do médií, ale chtěl bych jen zdůraznit, že to není problém novinářů, ale těch, kdo tyto informace do těch médií vynášejí.

Děkuji za vaši pozornost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!