Ústavní soud České republiky se znovu zastal živnostníků. Již v květnu uplynulého roku konstatoval, že pouhá přítomnost televize nebo rádia v hospodě, kadeřnictví, obchůdku nebo jiné podnikatelské provozovně nemůže automaticky zakládat právo kolektivních správců vybírat autorské poplatky.
Nyní toto své tvrzení dokázal na konkrétním příkladu provozovatelky obchodu s oblečením, po níž se Ochranný svaz autorský - OSA soudně domáhala peněz. Přestože se Městský soud v Praze postavil právě na stranu OSA, Ústavní soud, na který se žena obrátila, dospěl k opačnému verdiktu. OSA totiž neprokázala, že skutečně docházelo (či mohlo docházet) k produkci děl, k jejichž ochraně je kolektivní správce povolán, a tudíž k porušení autorských práv. Případ proto byl vrácen zpět Městskému soudu v Praze.
Pravdou navíc je, že se v řadě případů v provozovnách ozývá hudba, která autorským poplatkům vůbec nepodléhá.
Ústavní soud již dříve konstatoval, že kolektivní správce musí v řízení vždy prokázat, že puštěná hudba nebo televizní vysílání náleží do kategorie nehmotných předmětů, nad nimiž vykonává příslušná organizace kolektivní správu. Zjednodušeně řečeno – není to podnikatel, kdo musí složitě prokazovat to, že se porušení autorských práv nedopustil.
Důkazní břemeno leží právě na OSA, INTEGRAMu a dalších organizacích. Živnostníci tak již nemohou být bezdůvodně zastrašováni vysokými sankcemi, a to je velmi dobrá zpráva!
Poznámka redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a senátora Iva Valenty
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV