Podle ředitele Odboru energetické účinnosti a úspor MPO Vladimíra Sochora navíc k projednání s představiteli Evropské komise poputuje verze, která neobsahuje klíčové úpravy, na jejichž potřebnost upozorňoval senátní výbor a odborníci. Zapracovávat se budou až v další fázi řešení novely. I proto k tomuto tématu svolal předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Miloš Vystrčil další setkání pracovní skupiny, které se uskuteční 23. srpna od 9:00 hodin v kanceláři výboru ve Valdštejnském paláci v Praze.
„Hlavním cílem našich návrhů na úpravu zákona o hospodaření energií bylo, aby ministerstvo průmyslu mohlo uchránit vlastníky bytů a domů, v nichž se instalace měřičů tepla nevyplatí, právě od povinnosti jejich instalace. Mělo se tak stát prostřednictvím vydání vyhlášky. Bohužel ani po více než ročním jednání a slibech ze strany ministerstva stále neexistuje. Navíc vše nasvědčuje tomu, že se nepodařilo připravit návrh vyhlášky v takové podobě, který by například bytové domy s nastavenou, fungující, komplexní a maximálně vyváženou a minimalizovanou regulací spotřeby tepla osvobodil od povinnosti instalovat v každém bytu měřiče tepla za tisíce korun,“ uvedl před zasedáním pracovní skupiny předseda senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Miloš Vystrčil.
„Jako vystudovaný fyzik mám v tomto případě pocit, že se chováme jako totální amatéři. Fyzikální zákony totiž budou platit bez ohledu na to, jakou vyhlášku nebo zákon přijmeme. Další věcí je, že při honbě za úsporami energie v bytech přestáváme myslet na tolik důležité větrání a obecně možné negativní zdravotní dopady. Zkrátka vypadá to, že jsme se rozhodli šetřit, ať to stojí, co to stojí,“ dodal s jistou nadsázkou senátor Vystrčil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV