Senátorka Dernerová: Ochrana veřejného zdraví je na prvním místě

18.03.2020 14:46 | Zprávy

Projev na 17. schůzi Senátu 18. března 2019 k zákonu o ochraně veřejného zdraví

Senátorka Dernerová: Ochrana veřejného zdraví je na prvním místě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dětská neuroložka a senátorka Alena Dernerová

Děkuji, pane předsedo, já jenom zase z praxe...

V ordinaci sedím opakovaně, slyším dotazy, máme nechat očkovat nebo nemáme nechat očkovat. Já říkám, že jsem zastáncem klasického základního očkovacího schématu. Je mi to jedno, jestli to dítě je ve státní školce, nebo prostě v lesní školce. Tady se asi budeme rozcházet s názory mnohdy, ale je to často z laické veřejnosti, já si to platím, tím pádem si můžu rozhodnout, co bude. Ale já si myslím, že ochrana veřejného zdraví je na prvním místě. Vím o tom, že ty děti, které nemohou být očkované, tak existují... Máte diagnózu a ta diagnóza vylučuje to dítě z toho očkovacího schématu, nebo se to očkovací schéma upraví tak, aby to dítě nebylo poškozené, to prostě je možné, to znamená, že do toho systému se dostávají vlastně zdravé děti.

Já se setkávám v ordinaci s matkami, které mají pro to dítě nakoupené i nepovinné očkovací látky, pak jsou tam ty matky, které v podstatě přijdou a nechtějí očkovat vůbec. Jenomže je to o tom, že my musíme držet nějakou hladinu protilátek, tak, abychom tady neměli s epidemií koronaviru třeba ještě epidemii spalniček, což by byla katastrofa. Pravdou je, že selhávaly sérologické odběry, to znamená takové sérologické hladiny protilátek, které by se měly nabírat pravidelně třeba, když se vidí riziková skupina, a tu skupinu, kde ten pokles je, tak oočkovat a neočkovat plošně. To nám tady chybělo, to si myslím, že by mohla být role zdravotních ústavů, které tady v republice máme dva, plus Státní zdravotní ústav, až se zbavíme té koronavirové infekce, možná, že se k tomu všemu postavíme trošku jinak.

Co se týká návrhu zákona, já jsem přivítala, že do budoucna bude hlavním hygienikem jenom člověk se zdravotnickým vzděláním. Já nemám nic proti dalším vysokoškolákům, ale myslím si, že je nutné, aby se chápala funkce hygieny tak, jak má být, tak tam musí být člověk erudovaný. Ty hygieny jsou podfinancované, není tam dostatečné množství, ani tím pádem lékařů, kteří by šli na tu hygienu pracovat. Všichni tu hygienu potřebujeme. To bych chtěla vypíchnout v rámci tohoto návrhu zákona.

Náš výbor přijal jediný pozměňovací návrh, po dlouhé diskusi kolem dalších problémů, o kterých hovořil cenný kolega Nytra, tak jsme vzali jen ten jeden, což je vyloučení hepatitidy B z povinného očkovacího schématu. To znamená, že není už povinností mít hexavakcínu, ale do budoucna Pediacel, to znamená, budeme mít pět vakcín. Takže bych se přimlouvala za to, ctěná kolegyně Jitka Seitlová má určitě pravdu, ale je tam těch pozměňovacích návrhů tolik, že se to potom prostě nepřijme, bude to špatně, já si myslím, že o těch návrzích je nutné dál diskutovat, samozřejmě prostě asi vypracovat podrobnější systém směrem k té hygieně a zdravotním ústavům, ale teď bych prosila o schválení našeho návrhu s pozměňovacím návrhem našeho garančního výboru.

Děkuji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Hněv amerických voličů a voliček se obrátil proti demokracii

23:08 Zelení: Hněv amerických voličů a voliček se obrátil proti demokracii

Komentář Gabriely Svárovské a Matěje Pomahače k výsledkům amerických voleb, publikovaný na veřejném …