Metamorfozy voleb? Diskuse o volbách se výrazně proměnila. Dnes v ní dominují témata, o nichž bychom dřív neuvažovali: tu snížení věkové hranice pro mladé, onde odejmutí volebního práva seniorům, volby korespondenční či povinná účast. Letos se taky objevila otázka, proč se distribuují lístky domů? Je to drahé, tak je pojďme zrušit.
Kruciální otázka ale zní: mají se volby usnadňovat? Anebo je v pořádku, že volič překonává překážky, třeba na cestu ze zahraničí, na cestu v dešti apod.? Já soudím, že drobné překážky a náklady jsou v pořádku. Demokracie není zdarma.
Nejdále v diskusích jsme v korespondenční volbě, o které se teď rozhoduje v Parlamentu. K ní se vztahuje jiná, politická otázka: mají se volební pravidla měnit za pochodu? Mezi volbami? Bez řádného připomínkového řízení? Bez široké politické shody všechny stran? Proč mají být korespondenční volby jen některé? A co dvojí občanství, s nímž byste s korespondenčními volbami volili 2x, tedy měli 2 hlasy?
Všechny ty pochybnosti mě vedou k závěru, že bychom měli s korespondenční volbou počkat. Protože důvěru v tajnosti voleb lze ztratit jen jednou.
A to jsme ještě nezmínili vliv médií. Co je na samostatnou diskusi. Jak média ovlivňují dnešní svět.
A konečně je otázkou, zda volby mohou vůbec něco změnit, když se v posledních letech české vlády proměňují, ale reálná politika je stále stejná.
To jsem dnes řekla na 23. Právnickém klubu, který pořádala Stálá konference českého práva na toto aktuální téma.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV