Senátorka Procházková: Eutanazii se chystám v blízké době načíst do legislativního procesu

02.04.2025 11:02 | Monitoring

V Senátu Parlamentu ČR dnes proběhla konference s názvem Rozhodování na konci života, která se zaměřila na podmínky pro vznik zákona o paliativní péči a eutanazii.

Senátorka Procházková: Eutanazii se chystám v blízké době načíst do legislativního procesu
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Věra Procházková (ANO)

O etických a právních aspektech rozhodování na konci života debatovali renomovaní odborníci z řad lékařů, právníků, etiků a zástupců státu. Svůj pohled představili také lidé, kteří mají s procesem eutanazie a asistované sebevraždy osobní zkušenost. Součástí konference byly i nové výsledky veřejného průzkumu agentury Ipsos týkající se názorů Čechů na zavedení eutanazie a asistovaného sebeusmrcení. Akce se uskutečnila pod záštitou místopředsedy Senátu MUDr. Ladislava Václavce a senátorky MUDr. Věry Procházkové. Konferenci spolupořádala iniciativa Smrtelník

„Dnešní konference poskytla prostor pro sdílení různých postojů a zkušeností týkajících se rozhodování na konci života. Těší mě, že jsme měli šanci prodiskutovat části návrhu zákona o paliativní péči, rozhodování na konci života a eutanazii, který se chystám v blízké době načíst do legislativního procesu. Přijetí tohoto zákona je pro mě osobní prioritou, neboť se, i jako lékařka pohybující se i v hospicové péči, často setkávám s paliativními pacienty, kterým chybí možnost volby a důstojného odchodu. Věřím, že naší povinností je hledat cesty, jak lidem na konci jejich života nabídnout co největší podporu a respektovat jejich vůli. Ostatně velká většina našich spoluobčanů si podle posledního průzkumu možnost volby přeje,” uvádí senátorka a spoluorganizátorka akce MUDr. Věra Procházková.

„Často slyším, že mluvit o smrti je těžké. Kdo chce řešit něco tak pochmurného? Já se domnívám, že pro to existuje mnoho dobrých důvodů. V první řadě – smrt není pochmurná. Nemít dobrý vztah se svou konečností je pochmurné. Pouze v kontextu vlastní konečnosti začíná člověk opravdu vážně uvažovat o svém údělu, poslání a odkazu. Smrt je limitou všech pozemských věcí a vrcholem civilizovanosti je ponechat rozhodnutí o svém konci na každém člověku, který o takové rozhodnutí stojí. Nemyslím si, že by možnost – za přesně stanovených podmínek – bezbolestně odejít zvolilo mnoho pacientů, bez ohledu na diagnózu. Ale už jen zákonem deklarovaný respekt ke svobodné volbě člověka ohledně jeho vlastní existence by byl pro mnoho lidí velkým přínosem," dodává zakladatel iniciativy Smrtelník Václav Dejčmar.

Jaký přínos pro společnost má institut dříve vysloveného přání? Jaký je postoj České republiky k eutanazii a asistované sebevraždě? Proč v naší zemi stále chybí zákon o paliativní péči? To jsou jen vybrané otázky, které dnes na konferenci zazněly a na které se hledaly odpovědi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turková (PRO): Evropa dávno není pupkem světa, stává se nekonkurenceschopným skanzenem

22:31 Turková (PRO): Evropa dávno není pupkem světa, stává se nekonkurenceschopným skanzenem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k roli Evropy ve světě.