„Apelovala jsem na zvýšení dotací v oblasti vodního hospodářství pro obce. Malé obce často s ohledem na terén mají ztížené podmínky pro řešení likvidace odpadních vod. Investice i pořízení projektů jsou velmi finančně náročné," komentovala Vítková.
Zástupci obcí vyjádřili nespokojenost i s pomalou aktualizací Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací území krajů ČR (PRVKÚK). Pokud mají obce připravený záměr, mohou konzultovat s odpovědnými pracovníky SFŽP i MZe. „Jsem ráda, že přítomní zástupci jsou nakloněni obcím pomáhat a řešit jejich problémové situace. Věřím, že k uvedenému budeme ještě dále se starosty jednat,“ zakončila senátorka Vítková.
Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman společně s kolegy představil dotace na čištění odpadních vod a pitnou vodu. Preferují se centrální čistírny, případně sdílené pro více obcí. Pokud nejsou vhodné podmínky v dané obci, jsou alternativy typu kořenové čistírny, domovní čistírny a jejich soustavy. Nyní je vypsána výzva 3/2020 na projektové přípravy budoucích investičních záměrů na dodávky a úpravy pitné vody, kde příjem žádostí začíná 1. 9. 2020. Byly představeny i vyhlídky programového období 2021-2027.
Dále Pavel Punčochář ze sekce vodního hospodářství Ministerstva zemědělství představil aktuální výzvy za tento rezort. Nyní se připravuje výzva, která by měla být spuštěna příští rok. Podmínky by měly být totožné jako v poslední výzvě, proto se starostové a projektanti mohou již nyní připravovat. Přítomní zástupci Jihomoravského kraje, České inspekce životního prostředí, Povodí Moravy a Vodárenské a.s. reagovali na konkrétní dotazy jednotlivých starostů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV