Její součástí budou například analyticko-výzkumná šetření mezi pražskými školami, vytvoření systému hodnocení vzdělávacích příležitostí či online nástroj, který umožní široké veřejnosti sdílet zkušenosti. Partnerem projektu je Národní pedagogický institut.
V dubnu letošního roku Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hlavního města Prahy 2020–2024. Pražský inovační institut plánuje tuto koncepci systematicky naplňovat. Během léta 2020 tak společně s odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu hl. m. Prahy zpracoval Školskou inkluzivní koncepci kraje hl. m. Prahy, kterou následně schválila Rada hl. m. Prahy. V rámci přípravy ředitelé zřizovaných škol požadovali zavedení systému evaluace a hodnocení kvality poskytovaného dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
Jak uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral, na trhu je velká nabídka kurzů pro učitele, ředitele, ale je problém se v ní zorientovat: „Hlavním problémem je to, že není systematicky řešeno vyhodnocování dopadů a chybí jednotná metodika pro hodnocení kurzů. Sdílení zkušeností o kurzech probíhá pouze na úrovni školy či mezi řediteli spřátelených škol a zprávy o absolvovaných kurzech mají formální charakter. Toto zjištění koresponduje s předcházejícími zjištěními v rámci například mezinárodního výzkumu OECD Teaching and Learning International Survey (TALIS) 2018.“
Řešením je vytvoření systému hodnocení vzdělávacích příležitostí uživateli vzdělávacích kurzů. Návrhu řešení budou předcházet analyticko-výzkumné závěry ze šetření mezi pražskými školami (evaluace systému a návrhu metodiky). Během aplikační fáze bude připraven online nástroj, který umožní široké sdílení zkušeností, hodnocení kvality a dopadu a významně přispěje k efektivnějšímu vynakládání finančních prostředků hlavního města na další vzdělávání pedagogů. Na vytváření systému hodnocení se bude podílet také Národní pedagogický institut.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV