Šimral (Piráti): Plánované rušení dětských skupin zásadně odporuje svobodnému přístupu ke vzdělávání

23.07.2020 16:47 | Zprávy

Praha nesouhlasí s plánovaným zrušením dětských skupin: zásadně by to ohrozilo návrat rodičů do práce.

Šimral (Piráti): Plánované rušení dětských skupin zásadně odporuje svobodnému přístupu ke vzdělávání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Šimral

Praha zásadně nesouhlasí s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. V hlavním městě je skoro 200 z 1 100 dětských skupin v České republice. Starají se až o 2 700 dětí a je o ně velký zájem. Dětské skupiny se v praxi osvědčily a jejich transformace je zbytečná, nehospodárná a nezaručuje žádný výchovně vzdělávací přínos. Navíc by znamenala existenční riziko jak pro samotné provozovatele těchto skupin, tak pro rodiče, kteří už by si tuto službu nemohli dovolit. Tento záměr navíc jde zcela proti původnímu poslání Operačního programu Zaměstnanost MPSV, ze kterého jsou dětské skupiny dotovány. Praha do jejich provozu v rámci Operačního programu Praha - pól růstu ČR investovala až 225 milionů korun a v září plánuje vypsat další výzvu v hodnotě 100 milionů korun, která by měla saturovat investiční potřeby v rámci navyšování kapacit.

„Z mého pohledu plánované rušení dětských skupin zásadně odporuje svobodnému přístupu ke vzdělávání. Rodiče mají mít možnost si vybrat. Je to jeden z dalších nelogických kroků vlády, tentokrát u projektu, do kterého investovala miliardy korun. Pokud by došlo k jejich zrušení, mohlo by dojít ke kolapsu kapacit zařízení předškolní péče na území Prahy a zásadně by to znemožnilo návrat rodičů, zejména matek, které tyto služby využívají, do zaměstnání,” říká Vít Šimral, radní pro oblast školství, sportu, volného času a podpory podnikání.

V případě proměny dětské skupiny na jesle budou provozovatelé zatíženi příliš přísnými pravidly a pravidelnými kontrolami, budou muset mít šatny, přesně stanovený počet a velikost toalet, oddělené prostory na spaní nebo místnost na prádlo. Oproti tomu dětské skupiny byly od značné části těchto nesmyslných pravidel oproštěny a ubyla jim také zbytečná byrokracie. Díky tomu mohli pedagogičtí pracovníci nepochybně věnovat více času samotné výchově a péči o děti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Je podle Oty Foltýna americký prezident definitivně sv*ně?

16:04 Rajchl (PRO): Je podle Oty Foltýna americký prezident definitivně sv*ně?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání o příměří na Ukrajině mezi USA a Ruskem.