Dnes jsem na dovolené otevřel velmi pěknou knihu o Karlu Englišovi od Martina Hlaváče. Připomínáme si totiž významné výročí této neprávem pozapomenuté osobnosti našich dějin. 17. srpna 1880 se narodil prof. Karel Engliš. Obdivuhodná osobnost, která se z chudých poměrů díky svému nadání a nezměrné píli vypracovala v několikanásobného ministra financí, šéfa centrální banky, zakladatele a rektora Masarykovy univerzity a rektora Karlovy univerzity. Obdivuhodné, co všechno dokázal během jednoho života zvládnout. Byl intelektuálem, pedagogem, autorem mnoha ekonomických prací a děl, ale i aktivním politikem, bez kterého si meziválečnou hospodářskou politiku neumíme představit. Spolu s A. Rašínem ho můžeme považovat za otce meziválečného hospodářského zázraku. Měl podíl na stabilitě naší měny, kterou nám leckdo záviděl, provedl daňovou reformu, která znamenala odklon od rakouské daňové soustavy, přepracoval a zpřehlednil rozpočtovou soustavu.
Dá se říci, že hájil liberální přístup v hospodářské politice, tedy omezenou roli státu či státních intervencí v ekonomice, v rozpočtových otázkách byl zdravě konzervativní. Nejde srovnávat, ale podobně ukotvené a odborně vzdělané tvůrce hospodářské politiky potřebujeme i dnes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV