Účast předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera na odhalení sochy Karlu Marxovi v německém Trevíru je neuvěřitelným krokem a fackou do tváře zejména zemím střední a východní Evropy, které dlouhá desetiletí nesly tragické důsledky marxistického experimentu. Tyto důsledky byly v rovině nejen nezměrných ekonomických škod způsobených de facto likvidací soukromého vlastnictví a nastolením centrálně řízeného ekonomického systému, který se pod tíhou vlastní neefektivity a selhání zhroutil, ale i v rovině brutálně omezené individuální svobody a bezpočtu lidských životů.
Předseda Evropské komise Juncker uctěním Karla Marxe ukazuje nejen vlastní ideové preference. Tímto svým krokem potvrzuje skepsi obhájců individuální svobody a tržní ekonomiky k současné podobě EU a zvyšuje obavy ohledně jejího dalšího směřování. Dokud bude evropská politická elita mít blíže k marxistickým, resp. neomarxistickým myšlenkám oproti obhajobě myšlenek klasického liberalismu, tedy obrany soukromého vlastnictví, maximální individuální svobody a minima státních zásahů, k tolik potřebné reformě EU, po které ODS dlouho volá, nedojde.
Včerejší krok Jeana-Clauda Junckera je výsměchem historii, zejména tragické historii naší země a dalších postkomunistických států. Pokud nemá úctu a dostatek citlivosti ke složitému historickému vývoji Evropy předseda Evropské komise pocházející z té části Evropy, která byla tragického marxistického experimentu ušetřena, o to více by se měli hlasitě ozvat členové Komise pocházející ze zemí, které komunismus tolik zasáhl. Ale nejen členové Komise, ale všichni státníci, politici a lidé, kterým není lhostejná svoboda a kteří tragédii komunismu nechtějí opakovat. Předseda Evropské komise Juncker musí vědět, že se dopustil naprosto odsouzeníhodného kroku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV