„Vzhledem k současné situaci udílení státních vyznamenání, které Hrad z mého pohledu zneuctil, je o to více důležité, abychom si důstojně připomínali naši státnost,“ prohlásil starosta Třetina. Podle něj by mělo pietní místo připomínat nejen vznik Československé republiky, útrapy první světové války, ale mělo by být také připomenutím událostí během druhém světové války a období po ní. „Zároveň by toto místo mělo nám i budoucím generacím neustále připomínat to, že svoboda je velmi křehká a musíme o ni pečovat. Zvláště v dnešní době, kdy je svoboda ohrožována z různých stran, někdy méně, někdy více viditelně,“ říká starosta Třetina.
V M. Krumlově se vede debata o poloze pietního místa. „Po druhé světové válce byli v Krumlově zastřeleni němečtí občané. Dodnes je to tabu. Stalo se to v horním zámeckém parku. Toto místo figuruje jako jeden z návrhů,“ míní starosta Třetina a dodává, že odhalení pietního pomníku v zámeckém parku by zároveň bylo pojato jako symbolické usmíření. Mezi další návrhy umístění památníku figuruje park naproti mateřské škole Palackého a také prostor před budovou městského úřadu. Během následujícího půl roku by měla být také jasnější podoba památníku. „Tvar i umístění pietního místa budeme probírat s občany a také se studenty. Chceme právě mladé lidi zapojit a podpořit v nich uvědomění, musí vědět, proč nám záleží na tom, abychom měli v Krumlově pietní místo. Už samotný proces přípravy považuji za důležitý, protože během něj můžeme přemýšlet nad smyslem našeho konání,“ uzavírá Třetina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV