Připomeňme si fakta, nejprve v bodech:
- z povinnosti zavést euro máme podle platných smluv pouze dočasnou výjimku, kterou nám mohou zrušit ostatní státy EU i bez našeho souhlasu;
- ODS dříve nepodnikla jako hlavní vládní strana nic, co by tento fakt změnilo;
- přitom k vyjednání trvalé výjimky měla jí vedená vláda výbornou příležitost ve chvíli, kdy jsme byli žádáni Unií o schválení změny Lisabonské smlouvy;
- nyní ODS popichuje peticí novou vládu, aby trvalou výjimku vyjednala ona - přitom moc dobře ví, že současná vláda tu myšlenku smete ze stolu, stejně jako ji smetla vláda Nečasova.
A teď podrobněji:
Z povinnosti zavést euro máme podle platných smluv výjimku, ale pouze dočasnou.
Když prezident a ČNB v roce 2010 navrhovali vyjednat s EU trvalou výjimku na euro, šéf ODS a předseda vlády Nečas tehdy tvrdil, že by to šlo těžko. Cituji: "Vyžadovalo by to změnu přístupové smlouvy schválené všemi 27 členskými zeměmi ... Fakticky si sami rozhodujeme, zda a kdy tento krok uděláme, přestože jsme se k němu zavázali".
Toto tvrzení byl buď omyl, nebo záměrné mlžení. Fakticky si totiž sami nerozhodujeme. Podrobnosti byly již párkrát popsány, tedy jen shrnutí toho, co stojí ve smlouvách:
Česká republika je nyní státem, na který "se vztahuje výjimka" a nemusíme tedy dočasně mít euro jako svou měnu. Ale státy, které již mají euro, rozhodnou kvalifikovanou většinou o nás bez nás a k datu, které si zvolí, zdali nám tuto dočasnou výjimku zruší či nikoliv. O nějaké rozhodovací pravomoci České republiky v tomto ohledu ve smlouvách nebyla a není řeč (viz též pozn. pod čarou).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Svobodni.cz