Petice proti korespondenční volbě (ZDE) se rychle šíří českým internetem. Ne, korespondenční volbě, říká i Libor Vondráček, který tuto petici podporuje.
Více než tisíc podpisů za pár hodin a přes 2500 podpisů od středy. To je výsledek startu petice proti zavedení korespondenčního hlasování v českých parlamentních volbách, do které se v minulých dnech opřeli Svobodní. Podle Svobodných bude velkým tématem nejen nadcházejících senátních voleb snaha o zavedení korespondenční volby. Zákon, který by měl umožnit českým občanům trvale žijícím v zahraniční účastnit se parlamentních voleb korespondenčním způsobem, už leží poslancům na stolech. Zavedení této radikální změny do českého volebního práva však Svobodní trvale odmítají.
„Svobodní totiž vnímají demokratické volby jako prostředek ke zmocnění zástupců lidu, kteří mají v současném systému zejména tendenci nám svobodu okrajovat na úkor zvyšování své moci. Abychom takovéto ne/okrajování svobody mohli tolerovat, je naprosto zásadní, abychom mohli výsledek voleb respektovat jako nezpochybnitelně férový a odpovídající vůli voličů,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných, který jako právník zároveň citoval z Ústavy, kde se píše, že volby mají být všeobecné, rovné, přímé a tajné.
To je podle Vondráčka hlavní důvod, proč je jednoznačně proti zavádění korespondenční volby. „Naše organizace voleb byla navíc doposud velice důvěryhodná, lidé výsledky respektovali a pod vlivem zkušeností například z Rakouska či USA jsem přesvědčený, že to jsou nezodpovědné hrátky s ohněm,“ domnívá se předseda Svobodných Libor Vondráček.
„Svobodní korespondenční volbu pro volby v ČR nepodporovali nikdy. Termín voleb je dlouho dopředu známý a kdo se chce zúčastnit, včetně lidí v zahraničí, může. Pro případy zdravotní indispozice v ČR mohou volit lidé i v nemocnici nebo doma, pokud přestaneme blbnout s karanténami v době COVIDu, kdy mnoho lidí nemohlo legálně volit,“ je přesvědčený Libor Vondráček, který je přesvědčený o tom, že vždy je to otázka svobodné volby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV