Zastavit nesmyslné přerozdělování peněz daňových poplatníků, zefektivnit hospodaření kraje a hlavně přiblížit krajský úřad obcím a jejich obyvatelům. To jsou v kostce hlavní body, s kterými půjde do voleb v Libereckém kraji tamní koalice Svobodní a Soukromníci. Lídrem bude Radek Uchytil ze Strany svobodných občanů, dvojkou pak Vladimír Resl ze Strany soukromníků České republiky. Koalice byla dohodnuta v těchto dnech.
Koalice Svobodní a Soukromníci vznikla už v krajích Pardubickém, Zlínském, Středočeském, Jihomoravském, Královéhradeckém, Ústeckém a Karlovarském. Nyní se k nim připojil i Liberecký. „Se Soukromníky nás spojuje především pohled na soukromé vlastnictví a podnikání, máme i velmi blízký pohled na mnoho dalších témat. To, že se koalice podařilo uzavřít v relativně krátké době v osmi krajích, to jen potvrzuje,“ shrnuje místopředseda Strany svobodných občanů Karel Zvára.
Koaliční partnery v Libereckém kraji nyní čeká doladění přesného a zcela konkrétního programu řešící problémy regionu. Napříč regiony ale rezonují obdobná témata. Terčem velké kritiky tak bude především systém přerozdělování peněz určených na rozvoj obcí či podporu sportu a kultury. „Kraje vytvořily dotační systémy podobné těm evropským. Úředníci říkají, co má být důležité, jak to musí vypadat a kolik peněz z našich daní na to dají. My jsme přesvědčeni o tom, že o penězích si nejlépe rozhodnou přímo v obcích,“ přibližuje jednu ze základních programových tezí předseda Soukromníků Petr Bajer.
V tématech pochopitelně nebude chybět ani nastavení podmínek pro svobodný rozvoj podnikání. „V případě krajů přitom nejde o to, aby vytvářely nějaké systémy podpor. Úplně postačí, když nebudou překážet, odstraní zbytečnou byrokracii a tendry, například na veřejnou dopravu a podobně, otevřou i malým živnostníkům,“ doplňuje první místopředseda Soukromníků Rudolf Baránek.
Podle předsedy Strany svobodných občanů a europoslance Petra Macha je koalice, v níž své síly spojují dva programově blízké subjekty, ale především velkou šancí pro občany Libereckého kraje. „Získávají tím možnost volit věrohodnou šanci na změnu krajské politiky s tím, že jejich hlas nepropadne. O tom, že jsme dokázali tímto modelem už zaujmout, svědčí rostoucí preference, především ve Zlínském, Pardubickém, Královéhradeckém či Středočeském kraji,“ vysvětlil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV