TOP 09: Chceme, aby peníze z dotčených regionů zůstaly tam, kam patří

16.04.2019 10:10 | Zprávy

V pátek, 12. dubna v odpoledních hodinách proběhla v senátorské kanceláři Přemysla Rabase debata, jaká bude budoucnost uhelných regionů.

TOP 09: Chceme, aby peníze z dotčených regionů zůstaly tam, kam patří
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Zazněly zde dotazy typu: Bude lepší než současnost? Stačí jen dát do Ústeckého a Karlovarského kraje více peněz?

"Senátor Balatka přišel s tím, že bych chtěl v Senátu prosadit, aby více peněz z emisních povolenek přišly do dotčených krajů a regionů. To je iniciativa hodná podpory. Já jsem přesvědčen, že náš kraj má šanci jedině tehdy, když bude jasný VLÁDNÍ plán obnovy uhelných regionů včetně nezbytných zákonů, podle kterých se budou muset řídit i krajské a obecní samosprávy a podle kterých také budou tyto regiony podporovány. Různé samostatné aktivity totiž dlouhodobě selhávají, nůžky mezi našim krajem a zbytkem republiky se dále rozvírají," řekl k tomuto setkání Michlal Kučera, krajský předseda TOP 09.

K tomu, aby se dal tento projekt zrealizovat, je potřeba i občanská inicitiva, proto Miroslav Balatka zhotovil petici, kterou může každý občan dotčených krajů podepsat.

Uhelným regionům v Karlovarském a Ústeckém kraji hrozí sociálněekonomický kolaps v důsledku útlumu a ukončení těžby i zpracování hnědého uhlí. V horizontu několika let zaniknou tisíce pracovních míst a v okresech Sokolov, Chomutov, Most a Teplice dojde k ukončení odvětví, které bylo po mnoho generací dominantní.

Náš stát naprosto selhává a na změny, které nastanou v důsledku změny těžby uhlí, se nijak nepřipravuje. Z krajů, které se potýkají s narůstajícími problémy, velkou ekologickou zátěží, malým výkonem ekonomiky i odlivem obyvatel, přitom odchází miliardy korun přes platby za emisní povolenky.

Finanční prostředky získané prodejem emisních povolenek ale nejsou zpět investovány v regionech. Mizí ve státním rozpočtu, aniž by se plně využívaly na pomoc v místech odkud pocházejí. Jde o nespravedlivé vyvádění peněz z chudých oblastí. Tento stav je potřeba neprodleně změnit.

Požadované změny musí být závazné a legislativně zakotveny. Váš podpis může výrazně pomoci prosadit spravedlivý systém rozdělování vybraných prostředků.

(Emisní povolenky jsou nástrojem evropské politiky snižování emisí skleníkových plynů. Musí je nakupovat většina elektráren a průmyslových podniků. K nejvyššímu nákupu, a tím i odlivu finančních prostředků dochází v okresech, kde se koncentruje těžba a zpracování hnědého uhlí. Peníze za povolenky jsou čistým příjmem státního rozpočtu České republiky)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

22:31 Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k penězům odtékajícím do zahraničí.