Hnutí STAN si je vědomo své odpovědnosti jakožto parlamentní strany zastoupené samostatně jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu. Založením „Institutu moderní politiky“ se nyní snaží vyplnit mezeru mezi existujícími pravicovými think tanky na jedné straně a levicovými na straně druhé. Založení institutu předcházela poměrně dlouhá diskuse uvnitř hnutí STAN. „Pod pojmem centristická politika, politika středu, si málokdo dokáže představit něco konkrétního. Právě proto ji chceme definovat, představovat veřejnosti, vysvětlovat postoje středových stran,“ přibližuje předseda hnutí Petr Gazdík hlavní cíle institutu.
Institut moderní politiky iSTAR má za cíl jasně formulovat myšlenky a vize liberální středové politiky. Bez zastírání skutečných problémů České republiky, hledat jejich řešení, bez ideologických klapek a klišé. Představitel politiky středu musí umět říkat i nepopulární názory, vnímat svět ve složitosti a komplexnosti, a nepodléhat extrémům a populismu. „Cílem tohoto think-tanku bude propojovat politiky a odborníky, vytvářet odborné podklady a analýzy směřující k definování středové liberální politiky. Bude formulovat priority centristické politiky - zejména oblastí vzdělávání, hospodářství, životního prostředí a sociální politiky. V těchto oblastech chce definovat vizi pro Českou republiku, bez planých slibů - zkrátka formulovat realistickou politiku, “ vysvětluje roli nového institutu jeho ředitelka Barbora Urbanová. „Na tato témata bude iSTAR pořádat konference s předními odborníky na danou problematiku, mnohdy i zahraničními. První téma, kterému se bude věnovat, je vzdělávání,“ dodává Urbanová.
Předsedou Správní rady iSTAR byl zvolen senátor Zdeněk Hraba, členy jsou expertka na jadernou energetiku Dana Drábová, starostka obce Řečany nad Labem Michaela Matoušková a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.
První konference iSTAR na téma "Vzdělaná společnost" se uskuteční 29. března od 9:00 v Národní technické knihovně v Praze. Cílem konference je podívat se na téma vzdělávání z několika pohledů – z pohledu státu, z pohledu největšího zaměstnavatele v zemi i odborné veřejnosti. Prostor dostanou i studenti. Budeme se ptát, proč je nutné vzdělávací systém změnit, co pro to můžeme udělat, jak toho dosáhnout a kde se chceme inspirovat. Svou účast přislíbili velvyslanci Norska Robert Kvile a Finska Jukka Pesola, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, poslanec Petr Gazdík, Lenka Štěpánová, kterou určitě znáte jako bývalou předsedkyni České středoškolské unie, předseda senátního výboru pro vzdělávání Jiří Drahoš, ředitel Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar nebo Bob Kartous z Eduin. Více o programu ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV