Art re use funguje v prostorách na Žižkově jako „banka“ uměleckého materiálu, která nabízí umělcům, studentům, neziskovým projektům a galeriím materiálové i nástrojové zázemí k tvorbě, včetně „know-how“ podpory a inspirace. Kulturním institucím, firmám i uměleckým školám naopak pomůže se smysluplnou redistribucí užitého a aktuálně nepotřebného materiálu, který samy nemohou déle skladovat.
Základním přínosem je soustředit na jedno místo snahy jednotlivců a institucí, usilujících o zodpovědný přístup k surovinám. Vedle materiálového zázemí pro tvorbu a výstavní činnost má i svou nezanedbatelnou funkci ekologickou a edukativní. Objekt v Chlumově ulici o celkové rozloze 271 m2, který proměnil Spolek ArtMap a Skutek společnými silami v další bod do mapy uměleckého provozu, nabídne v budoucnu také workshopy pro veřejnost a různou edukační činnost zaměřenou na téma recyklace.
„Za magistrát jsme moc rádi podpořili art re use - projekt spolků Skutek a ArtMap, s jejichž aktivitami má hlavní město dobrou zkušenost a podporuje je dlouhodobě. Po předmětech a materiálech, které sklad uměleckého materiálu za odvoz zprostředkovává, je obrovská poptávka, což dokazuje, že takový projekt na území hlavního města patří,” uvádí Hana Třeštíková, radní hlavního města Prahy pro oblast kultury a cestovního ruchu.
„Roky jsem kolem té budovy chodil a přemýšlel, co je uvnitř. Byl to sklad volebních uren, které jsou potřeba jednou za rok. Dostat do prakticky nevyužívané budovy pomoc živému umění v covidové době považuji za výsledek skvělé synergie městské části Praha 3, Artmapy i Magistrátu,“ říká Michal Vronský, zastupitel městské části Praha 3 a předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání.
Jelikož projekt vznikl až na jaře letošního roku, Magistrát hlavního města Prahy operativně přispěl na prvotní investice individuální účelovou dotací. Také městská část Praha 3 projekt podpořila - podílela se finančně na zprovoznění objektu a současně dala k dispozici městské prostory na dva roky se symbolickým nájmem.
„Díky velké poptávce v galerijním prostředí a popularitě projektu nás už v průběhu stavebních prací začali oslovovat galeristé, umělci a kurátoři s nabídkou přebytečného materiálu. Zřídili jsme pro distribuci klasický e-shop, materiál obratem publikovali a do týdne byl pryč. Do včerejšího slavnostního otevření prošla takto skladem již celá tuna materiálu – recyklované matrace, desky, trámky, kachličky, pletivo apod. Součástí funkce skladu je také dokumentace, publikace a prezentace projektů, na které byl materiál darován,“ vysvětluje Jan Vincenec, koordinátor projektu art re use a vedoucí skladu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV