Fakulta biomedicínského inženýrství (FBMI), která je druhou nejmladší fakultou Českého vysokého učení technického v Praze, se nachází v Kladně.
Vznikla v roce 2005 transformací Ústavu biomedicínského inženýrství. Jejím posláním je vychovávat mezioborově vzdělané odborníky, kteří budou schopni aplikovat teoretické znalosti a praktické dovednosti v praxi a výzkumu. Jedná se o jedinou fakultu založenou na interdisciplinárním pojetí rozhraní techniky a medicíny a také o jedinou veřejnou vysokou školu ve Středočeském kraji. Děkan fakulty prof. Rosina vysvětluje: „Medicína se v posledních letech mění závratnou rychlostí, velkou část práce přebírají složité technologie. Je proto nezbytné, aby vedle lékaře stál biomedicínský inženýr. A to je právě specializace, které se naše fakulta věnuje“.
Mezi oblasti, kterým se studenti fakulty věnují, patří například výzkum nanotechnologií pro zdravotnictví či vývoj umělé plicní ventilace. V tomto oboru fakulta patří ke světové špičce. Fakulta se pyšní absolventy, z nichž někteří dosáhli velmi významných úspěchů a získali významná ocenění, realizovala mnoho praktických projektů, které pomáhají v každodenní klinické praxi, a má na svém kontě i celou řadu užitných vzorů a patentů, které jsou výsledkem velmi kvalitní spolupráce fakulty, zdravotnických zařízení a studentů.
Radní Vácha potvrzuje: „Fakulta biomedicínského inženýrství je opravdu unikátní, v jejím zaměřením je velká budoucnost. Jsem proto velice rád, že můžeme s fakultou navázat spolupráci, která přinese rozšíření obzorů a nových možností pro studenty středních škol ve Středočeském kraji.“ Současně doplňuje: „spolupráce nám umožní vhodně a cíleně připravit žáky odborných středních škol ke studiu na vysokých školách. Velký potenciál vidíme zejména v propojení našich zdravotnických lyceí a průmyslových škol, kde chceme výrazně podpořit obory informačních technologií, robotiky a kybernetické bezpečnosti.“
Děkan prof. Rosina dále nabídl možnosti využití prostor pro praktickou výuku středním školám, či kapacity studentů fakulty pro nejrůznější technické projekty Středočeského kraje. Zároveň provedl celou delegaci jednotlivými výukovými prostory fakulty, které jsou vybavené tou nejmodernější technikou, ať už se jedná o robotického pacienta, který je schopen simulovat nejrůznější zdravotní komplikace, se kterými se lékaři ve své praxi setkávají, či robotické vybavení fyzioterapeutické ordinace, kde studenti aktivně a úspěšně pomáhají živým pacientům s těmi nejvážnějšími a nejkomplikovanějšími pohybovými problémy. Celá návštěva se nesla ve velice přátelském duchu a je jisté, že spolupráce mezi fakultou biomedicíny a Středočeským krajem se bude rozvíjet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.