Odpověď podle mě zní: Nejsme! Nevíme jak se zachovat, co dělat a co nedělat. A to jsme dospělí. A co naše děti?
Nechci teď polemizovat o tom, zda se útokům dá či nedá předejít. Stranou chci nechat i otázku držení zbraní běžnými občany – zdá se mi totiž, že naše vláda odolá bruselským pokusům přístup ke zbraním ještě ztížit a jsem v tom opatrným optimistou. (Kdyby Francouzi v Nice měli stejný přístup ke zbraním a stejné návyky jako Izraelci, islámský zabiják by nejspíš nedokázal zabít 84 lidí ale nejspíš mnohem míň).
Jde mi spíš o to, že nastal čas pro návrat do škol něčeho, co lze nazvat „základy obranné výchovy“. Nevolám po znovuzavedení cvičení s igelitovými pytlíky na nohou, ale spíš mi jde o základní kurz (klidně opakovaný co tři měsíce, jako v Japonsku nacvičují na zemětřesení), kde se děti dozví, případně vyzkouší, jak se mají chovat, pokud k útoku na veřejném místě dojde. Jak z ohrožené oblasti co nejrychleji utéct a pokud utíkat už nejde, jak a kam se schovat. Stejně stále doufám, že žádné z našich dětí tyto znalosti nebude muset uplatnit.
Zároveň bych chtěla podpořit přesun pozornosti třeba městských policií k ochraně míst se zvýšeným výskytem lidí (teď v létě typicky festivaly, ale jde i o nádraží, obchodní centra a podobně), špatné parkování bude asi muset chvíli počkat.
To, co se děje, hned tak neskončí, takže bude lepší se připravit, aspoň co to půjde.
Psáno pro blog.idnes.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV