V tomto směru se vše podobá epidemii SARS z roku 2003, která, postihla 8 000 lidí ve 26 zemích. Epidemie SARS začala v polovině listopadu v provincii Guangdong v Číně a až průběhu května-června 2003 byly postupně zasažené země deklarované jako SARS-free.
Jelikož se v případě COVID-19 jedná o virové onemocnění, které se šíří velmi podobným způsobem jako chřipka, je vhodně dodržovat stejná pravidla jako v případě, kdy nechceme sami sebe či ostatní nakazit chřipkou či jakoukoliv virózou.
Příznaky infekce koronavirem nejsou specifické. Jsou to typické respirační příznaky, horečka, kašel, dušnost a dýchací potíže. Chránit ale musíme ne jenom sebe, ale zejména nejzranitelnější skupiny společnosti - starší a chronicky nemocné osoby. Mysleme, prosím, na ně i s ohledem na to, že u naprosté většiny populace má onemocnění mírný průběh. Ne každý má to štěstí, že je mladým, zdravým a silným jedincem, který si COVID-19 “odbude” lehkými příznaky, ale jedná se o nemoc, na kterou se umírá.
Ochrana spočívá v:
- Základní hygieně rukou
- Bezpečné hygieně potravin
- Omezení a vyhýbání se kontaktu s lidmi, kteří vykazují příznaky
Podívejme se na preventivní opatření, v podobě správného mytí rukou, podrobněji:
Nestačí si jen jednoduše opláchnout ruce. Je třeba umýt či celé ruce i mezi prsty a na hřbetu ruky mýdlem tak, aby pěna pokryla celý povrch a poté ruce opláchnout. Závěrem ruce utřete do jednorázového ručníku a ten pak použijte i na kohoutek k uzavření vody.
Poté je možné použít dezinfekční prostředek na bázi lihu, který opět musí pokrýt po rozetření celý povrch rukou, a to i mezi prsty a hřbety rukou. Nezapomeňte na špičky prstů a oblast okolo nehtů, zvlášť otírejte palec. Ruce pak nechte oschnout.
Je nutné zdůraznit, že se nejedná o běžné „mytí rukou“ ale o mytí a dezinfekci, která se podobá tomu, jak si myjí a dezinfikují ruce lékaři např. před operačním výkonem. Vypadá to možná „srandovně“, ale je to postup, který je účelný. Takovéto mytí a dezinfekce nemůže trvat jen pár vteřin, pak by šlo o neúčinné opatření.
V případě jakéhokoliv podezření na riziko infekce by měla být kontaktována příslušná Krajská hygienická stanice. Podrobné informace jsou na stránkách ZDE.
Pacient s podezřením na infekci by měl zůstat doma, zavolat na příslušnou krajskou hygienickou stanici a ta by měla zajistit, že k němu domů přijede sanitka se zdravotníkem a provede odběr vzorku. Ten bude vyšetřen (vyšetření trvá 6 hodin a déle) a hned poté bude pacient informovaný, zda má či nemá infekci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV