Stále roste podíl žen v manažerských pozicích, ženy tvoří více než polovinu studentů vysokých škol. Přesto stále přetrvávají staré genderové vzorce – je méně žen, které vystudovaly obory matematiky, přírodních věd, informatiky, stavebnictví a architektury. Také v politice je velmi málo žen. I dnes ženy vykonávají stále častěji většinu prací v domácnosti a pečují o rodinu. To je překážkou k tomu, aby ženy vykonávaly zaměstnání srovnatelné se zaměstnáním mužů.
Práci tak lze, stejně jako v historii, rozdělit na tzv. „více ženskou“ a „více mužskou“ práci. Do tzv. „ženské práce“ patří v povědomí lidí např. zaměstnání jako knihovnice, učitelky ZŠ a MŠ, zdravotní sestry, práce v sociální sféře a v pomocných profesích. Tato práce pak bývá méně placena (třebaže není pro společnost méně významná) než práce tzv. „mužská“ jako např. těžba, lesnictví, výroba energie, stavebnictví, doprava, obrana. Předpokládá se, že tato práce vyžaduje více síly, samostatnosti, odbornosti, potřeby činit odvážná rozhodnutí a tedy i vyšší finanční odměnu.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV