Ministr životního prostředí Richard Brabec za hnutí ANO předkládá novelu vodního zákona, která přichází se skrytou daní na vodu, jejíž výnos z podstatné části spolkne Státní fond životního prostředí ČR. V materiálu je ale zařazena část, která má zdražit pitnou vodu – vodné i stočné. Dosavadní cena na Bruntálsku, která už teď je častokrát vysoká v některých městech a obcích, tak může vyšplhat až o třetinu více.
„Představoval bych si, že boj se suchem bude veden tak, že se bude především lépe hospodařit s vodou, že se investiční akce zaměří hlavně na budování menších nádrží a rybníků, dešťových jímek a nových studní, tedy opatření k jímání a následnému lepšímu využití povrchové a dešťové vody. Zaráží mne také očekávaný rozsah zamýšleného zdražování pitné vody. Je totiž jasné, že růst cen vodného postihne především domácnosti s nižšími příjmy, seniory a rodiny s dětmi, jejichž zájmy sociální demokracie vždy hájila. Vyšší zpoplatnění podzemních vod se dotkne také řady menších obcí, které byly až dosud od těchto poplatků osvobozeny,“ zdůrazňuje místopředseda zemědělského sněmovního výboru a poslanec Parlamentu ČR Ladislav Velebný, který postup ministra rázně odmítá.
„Vezměte si, o kolik pitná voda podražila v posledních 25 letech. Dneska už kubík stojí běžně stonásobek toho, co na začátku devadesátých let. Žádná jiná komodita u nás nezdražila po roce 1989 o tolik jako právě pitná voda. Nelíbí se mi, když na jedné straně podnikáme složité legislativní kroky k tomu, abychom mohli více přidat důchodcům, vymýšlíme nové daňové úlevy pro rodiny s dětmi. Na druhé straně jim stát tyto peníze zase odebere, mimo jiné i ve vyšším vodném a stočném,“ dodal poslanec Velebný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV