Jsem poslední, kdo by chválil polský populismus Kaczyňského, ale… Ceny energií začaly v Polsku růst nehorázným tempem už v r. 2019. Nutné říci, že v tu dobu byly nepřiměřeně nízké. Nicméně polská vláda rychle reagovala a ceny energií prostě zmrazila. Jasně, musela věc předběžně oznámit EU, aby nedošlo k narušení jednotného trhu. A jasně, musela připravit státní kompenzace. Jenže je něco jiného, když s dodavateli a výrobci energií vyjednává stát, nebo statisíce malých zákazníků, každý zvlášť. Kompenzace ze strany státu se týkají nákladů na výrobu a přiměřenou marži, nikoliv nehorázných výdělků výrobců a distributorů!
Zvláště v situaci, kdy je stát většinovým vlastníkem největšího výrobce el. energie (ČEZ) a zřizuje úřad regulující ceny energií (ERÚ). Samozřejmě jde o náročnou cestu, plnou náročných vyjednávání. Ale výsledkem je, že domácnosti nepadají na hubu a do dluhových pastí.
A právě tato složitost zřejmě odpovědné ministry odrazuje. Ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) vymýšlí speciální sociální dávku. Tedy model, kterým my všichni zaplatíme obrovské zisky výrobců a distributorů energií. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhuje dočasné osvobození energií od DPH. Takže výrobci a distributoři opět mají své jisté a jediný, kdo ostrouhá, je stát, tedy opět my všichni. A aby se to nepletlo, nově vznikající vláda věc pro změnu nechce řešit vůbec – soudě dle slov zástupců ODS.
Zdá se, že demokratická levice bude v této zemi lidem chybět dříve, než se zdálo. Ve vedení státu totiž není nikdo, kdo by ochránil domácnosti před chudobou a úpadkem jenom proto, že výrobci a dodavatelé energií využívají situace v Německu a mastí si kapsy…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV