Vích (SPD): Evropská unie nechrání náš průmysl a naše zaměstnance

14.11.2016 10:42 | Zprávy

V poslední době se diskutuje na úrovni EU o tom, zda má být Číně přiznán status tržní ekonomiky. To je poměrně zásadní otázka, která může velmi negativně dopadnout na české i evropské firmy.

Vích (SPD): Evropská unie nechrání náš průmysl a naše zaměstnance
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Radovan Vích (SPD)

Tato skutečnost může za stávajících podmínek totiž způsobit nejen značné ekonomické ztráty, ale i nezaměstnanost. Přiznáním statusu tržní ekonomiky Číně se totiž definitivně zbavíme stávajících možností, jak chránit evropský a český trh a v konečném důsledku by to znamenalo zřejmě likvidaci celých průmyslových odvětví nejen v České republice ale i v Evropě. Čínské firmy mají naprosto jiné podmínky než my v Evropě ať už v oblasti technických norem, ekologie nebo ochrany pracovních sil. Takže legislativní dumping z jejich strany tu je a tomu nikdo v Evropě konkurovat nemůže. 

Z hlediska vzájemného obchodu musí Evropská unie rozhodně jednat tak, aby naše firmy měly s čínskými srovnatelné podmínky a musíme naše firmy chránit. Členství ve Světové obchodní organizaci (WTO) o tržním charakteru Číny moc nevypovídá a naše současná vláda by měla mít odvahu a schopnost bránit náš trh před vnějšími vlivy.

Je vidět čím dále více dopady politiky EU na náš průmysl a zejména na naše zaměstnance, kteří pracují v montovnách za třetinové platy. V oblasti možné ochrany ze strany EU bych na to nevsadil ani zlámanou grešli. USA zřejmě po zvolení Trumpa odmítne smlouvu TTIP a vzroste tak tlak na EU tuto smlouvu něčím nahradit. Trump také slíbil zavedení obrovských cel na dovoz z Číny na ochranu domácího trhu. To v konečném důsledku bude znamenat enormní tlak ze strany Číny dostat se na jiné trhy a to zřejmě zejména Evropské. Potenciál Číny ve formě nízkých nákladů na pracovní sílu více než 1,3 miliardy lidí je na jednu stranu hrozivý a na druhou stranu nabízí výzvy něco tomu jejich obrovskému trhu nabídnout. Problém vidím ve vzájemné výměně obchodu v poměru 1:10 v náš neprospěch, kde bychom měli mít možnost tomuto trhu nabídnout recipročně výrobky s velkou přidanou hodnotou (traktory, vagony, lokomotivy, zbraně, broušené sklo,  atp). Členství ve WTO s argumenty pro zavedení cla na dovoz výrobků z Číny jsou lichá v případě našeho členství v EU, která vždy bude hájit zájmy zejména "starých a velkých zakládajících členů" (FRA, GER, ITA) na úkor států malých a východních jako jsme my. Silná Německá ekonomika by to řekněme ustála, ale my v žádném případě. 

Nejúčelnější je si bránit jednotlivými státy EU své trhy podle jejich specifik samostatně (což v podstatě lze samostatně velmi těžko) anebo v různých formátech (V4 anebo V4+(?). K tomu bychom ale museli najít jiný vztah k EU, což po přijetí Lisabonské smlouvy v roce 2004 v podstatě nelze a tak se nabízí pouze varianta vystoupení z EU abychom mohli účelně náš průmysl a zaměstnance ochránit. Jinak to ale vidím bledě. 

A poznámka na závěr. Nejsou plánované investice z Číny do ČR v následujících letech do roku 2020 ve výši 294 mld Kč náhodou aquizicí ?

Převzato z profilu na PL.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!