Kdo ale bude stavět příští vládu je stále ve hvězdách. Jednak je to za dva roky ale také pokud bude ANO mít výhrady k programu SPD, může skončit tak, jako před dvěma lety, kdy jej pětikoalice díky Rycheckému změně volebního zákona obešla, anebo může hnutí ANO dopadnout jako PiS v Polsku, prostě nebudou mít koaličního partnera, resp. nikdo s hnutím ANO nebude chtít jít do vládní koalice.
Výzkumům volebních preferencí sice nejde věřit na 100 %, ale dlouhodobý vývoj ukazuje alespoň aktuální trendy. Nejnovější průzkum agentury STEM, který dává SPD s 12 % na druhé místo ještě před ODS, která podle toho průzkumu dosáhla na 11,6 %. A to v tomhle průzkumu byli ještě dotazované osoby mírné k vládní pětikoalici, tentokrát jen jedna z vládních stran spadla pod 5 % nutných ke vstupu do Poslanecké sněmovny (kdyby daná strana kandidovala sama, nikoli v koalici) - a to KDU-ČSL s 3,5 %. No, už jsme je v jiném průzkumu viděli i s 2,5 % a TOP 09 už také občas bývá "pod čárou". Něco to naznačuje. Až začátkem června příštího roku (volby do Evropského parlamentu) a pak na podzim (volby do krajů, mimo Prahy, a volby do třetiny křesel v Senátu) budou sečteny výsledky, bude se spousta lidí divit, jak to dopadlo, protože sněmovní opoziční strany stále rostou a to trvale.
Dokonce tento průzkum už by dával naději na vznik vlády ANO s účastí SPD. Stále ale od některých politiků v ANO slyšíme různé výmluvy, např. na to, že SPD chce vystoupit z EU. Tak toto si zaslouží upřesnění. SPD hlavně chce dát voličům možnost vyjadřovat své názory v celostátním referendu, a to v tak zásadních otázkách jako je např. členství v EU, anebo zda se máme vzdát naší koruny a přijmout euro. Když mohlo být referendum o našem vstupu do EU, tak nevidím jediný důvod, aby občané mohli vyslovit svůj názor i na vystoupení z EU. Je zřejmé, že dokud většina občanů ČR bude chtít setrvat v EU, tak v ní zkrátka zůstaneme, ale budeme i nadále jejími tvrdými kritiky. Důležité ale je, aby to bylo za přijatelných podmínek, abychom nemuseli přijímat nesmyslné směrnice z EU, aby se lidem nesnižovala životní úroveň „protože EU rozhodla", abychom neměli naše ústavní instituce jen „na ozdobu" jako pilné přepisovače a realizátory nápadů, který prosadily jiné, silnější, státy EU. Aby nám zůstalo právo veta, nebyla porušována česká Ústava a Listina základních práv a svobod, ať už na základě vnitrostátních rozhodnutí nebo zase pod záminkou „EU to tak chtěla". Prostě nám jde o sebevědomý výkon pravomocí, který náš stát má, abychom se nemuseli podřizovat cizím zájmům v neprospěch českých občanů. Je na tom snad něco zlého?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV