Vích (SPD): Přenos kompetencí ve zdravotnictví na EU? Špatný nápad

02.05.2021 11:50 | Zprávy

Minulý týden někteří vládní činitelé a představitelé tzv. demobloku, glorifikovali naše členství v EU u příležitosti 17 výročí našeho vstupu.

Vích (SPD): Přenos kompetencí ve zdravotnictví na EU? Špatný nápad
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

Nevím, jestli je vůbec co slavit, protože EU je úplně jiná, než jsme do ní vstupovali a měli bychom formou referenda mít možnost rozhodnout, jestli to po vzoru Velké Británie prostě neukončit. Aktuální debakl s vakcínami je jenom jedním z řady pochybení ze strany EU.

Ve stínu jiných událostí zcela zapadlo nenápadné prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, že by uvítala rozšíření pravomocí EU v oblasti zdravotnictví. Jak to ale dopadlo, když na EU členské státy některé zdravotnické pravomoci dočasně přenesly, to jsme viděli. Týkalo se to nákupu očkovacích látek proti viru SARS-CoV-2, resp. zabránění těžkých následků nemoci COVID-19. EU na to šla nenápadně, napřed potichu předjednala a předplatila smlouvy se západními farmaceutickými giganty, kteří slibovali rychlý vývoj takové vakcíny. Některé vakcíny dostaly dokonce „sponzoring” od EU už přímo při vývoji. Třeba Astra Zeneca.

Dalším krokem bylo nabídnout členským státům EU možnost si zarezervovat potřebné množství vakcíny. A to ve chvíli, kdy se „kupoval zajíc v pytli”, tedy se ještě ani nevědělo, zda taková vakcína bude opravdu fungovat a zda nebude mít nepříjemné vedlejší účinky. Natož, aby se vědělo, kdy vůbec bude hotová a jestli bude dostatečně účinná i na případné mutace. Jediné, co se zřejmě dlouho dopředu předjednalo aspoň rámcově, to byla cena.

Ceny vakcín jsou ale dodnes vlastně nejasné, jen se ví, že Pfizer Biontech je o dost dražší než Astra Zeneca, a že Pfizer Biontech má aktuálně zdražovat na dvojnásobek. Samozřejmě, že nějaké informace o cenách vakcín se na veřejnost dostaly, ale neoficiálně (maximálně jako porovnání počtu vakcín versus výsledná cena). V prosinci 2020 unikl takový „ceník” a byla v něm Astra Zeneca za 46 Kč (1,78 euro) Johnoson & Johnson za 222 Kč (8,5 euro), Sanofi za 198 Kč (7,56 euro), Pfizer/BioNTech za 314 Kč (12 euro), Moderna za 385 Kč (18 dolarů) a CureVac za 262 Kč (10 euro).

Dál nastalo to, že se sice EU radovala, jak pěkně zajistila vakcíny pro členské státy a zakázala jim si je objednávat napřímo (což nedodrželo třeba takové Německo). Ale pak se ukázalo, že přes poskytnuté peníze na vývoj a nabízené platby za objednané vakcíny, je některé státy mimo EU dostaly přednostně. Prostě si to s firmami vykomunikovaly nebo nabídku z EU přeplatily (v případě Izraele se neoficiálně šuškalo o dvojnásobku ceny, co měly zaplatit státy EU). Takže to dopadlo jako obvykle, když něco řeší EU. Totálním neúspěchem a blamáží. Žádné překvapení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turková (PRO): I takto se dá zdražovat bez navýšení ceny

21:01 Turková (PRO): I takto se dá zdražovat bez navýšení ceny

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdražování potravin.